Film lekiem na beznadzieję

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2014 15:20
6 kwietnia zostanie przyznana nagroda na festiwalu filmowym "Short Waves Festival". Jednym z nominowanych obrazów jest "Nasza Klątwa" Tomasza Śliwińskiego. Jego autor gościł u Kuby Kukli i Kasi Dydo w "Stacji Kultura".
Audio
  • - To jest fragment naszego życia, którym się dzielimy. Ten film pomógł nam przetrwać najcięższy okres - mówi o obrazie "Nasza Klątwa" Tomasz Śliwiński - reżyser (Czwórka/Stacja Kultura)
Kadr z filmu Nasza klątwa
Kadr z filmu "Nasza klątwa"Foto: mat. pras.

- Wiem, że film jest dobrze odbierany, ale nie mam żadnych przecieków odnośnie samych nagród. Muszę tak jak wszyscy uzbroić się w cierpliwość i jeszcze poczekać - powiedział reżyser.
Premiera filmu odbyła się już ponad pół rok temu. Miało to miejsce na festiwalu w szwajcarskim Locarno. Od tego czasu "Nasza Klątwa" prezentowana była na wielu imprezach, spotykając się z bardzo pozytywnymi recenzjami. - W Amsterdamie mieliśmy świetne przyjęcie, film nominowano do głównej nagrody. Teraz jest prezentowany w Wilnie, a czekają nas jeszcze chociażby festiwale w amerykańskim Aspen, Vancouver w Kanadzie czy też Lizbonie - opowiada Śliwiński.
"Nasza Klątwa" to nie jest zwykły dokument. Film stanowi osobistą wypowiedź reżysera, który wraz z żoną musi zmierzyć się z bardzo rzadką, nieuleczalną chorobą ich nowonarodzonego dziecka – Klątwą Ondyny (Zespół Wrodzonej Ośrodkowej Hipowentylacji, CCHS). Chorzy podczas snu przestają oddychać i wymagają dożywotniego wspomagania czynności oddechowych za pomocą respiratora. W trakcie filmu ukazany jest proces oswajania lęku związanego z tą chorobą.
- To jest fragment naszego życia, którym się dzielimy. Ten film pomógł nam przetrwać najcięższy okres. Zamiast wpaść w dół i beznadzieję, poddać się, skierowaliśmy siły i energię w stronę czegoś kreatywnego, twórczego. To trwało, bo ja najpierw zrobiłem taki krótki film "Klątwa", a dopiero potem powstał ten.
Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy z Tomaszem Śliwińskim w "Stacji Kultura".
(ac/pj)

Zobacz więcej na temat: Czwórka FILM kino zdrowie

Czytaj także

James Dean - niegrzeczny chłopiec, który prowokował życie

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2014 16:50
8 lutego James Dean obchodziłby 83. urodziny. Choć zagrał tylko w trzech filmach, stał się legendą amerykańskiego kina. Zginął w swoim Porche Spiderze w wieku 24 lat. - Nie boję się śmierci. Żyć szybko, a umrzeć młodo i pięknie, to jest to, o co mi chodzi - mawiał aktor.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Masz zły nastrój? Obejrzyj film - to działa!

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2014 06:00
Każdy z nas może poprawić sobie nastrój, albo go zepsuć, w bardzo prosty sposób - oglądając film. - Ważne jest jednak, by precyzyjnie dobierać obrazy. Wartość estetyczna filmu, albo to, czy zdobył Oskary, nie jest ważne. Liczą się emocje, które wywołuje - przekonuje psycholog Martyna Harland.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Robert Gliński: mamy głęboko zakodowany romantyzm, na barykady ruszymy od razu

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2014 14:50
Wystarczyły dwa tygodnie, żeby najnowszy film Roberta Glińskiego obejrzało ponad pół miliona widzów. Ekranizacja "Kamieni na szaniec" jeszcze przed premierą budziła emocje. Dziś zbiera bardzo dobre recenzje.
rozwiń zwiń