Robert Konieczny: architektura oparta jest na logicznej zasadzie działania

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2014 07:00
- Architektura to wbrew pozorom bardzo logiczna dziedzina - mówi Robert Konieczny, architekt. W Czwórce zdradza, jak rozmawia z inwestorami i klientami, jak przekonuje ich do swoich wizji i koncepcji.
Audio
  • Robert Konieczny opowiada o architekturze i swoich projektach (Stacja Kultura/Czwórka)
Robert Konieczny, architekt
Robert Konieczny, architektFoto: źr. Wikipedia/CC/Golman

Robert Konieczny jest jednym z najlepszych polskich architektów, sześciokrotnie nominowanym do Europejskiej Nagrody Fundacji Miesa van der Rohe - zwanej Oscarem architektury. W 2007 roku magazyn "Wallpaper" zaliczył jego pracownię do 101 najbardziej ekscytujących biur architektonicznych na świecie. Jego prace możemy nazwać wizytówką architektoniczną kraju.

Mówi się, że Konieczny nie chodzi na kompromisy i jest w stanie przekonać każdego inwestora do swoich pomysłów. - Rozmawiając z inwestorami staram się używać logicznych argumentów. Nie mówię, czy to jest dobra architektura, czy zła, tylko tłumaczę klientom zasady działania i funkcjonowania. Tłumaczę przestrzeń - mówi twórca. - Najpierw pokazuję pewnego rodzaju piktogramy, szkice, które tłumaczą zasady powstania budynku. Dopiero potem prezentuję rzuty. Gdy klienci zaczynają rozumieć, decyduję się, by pokazać im obrazy.

Sprawdź: Czy Polacy kicz mają w genach?
Krytycy nazwali pracownię Koniecznego KWK Promes konceptualistyczną, gdyż według nich to koncept jest kręgosłupem projektu.

Sam Konieczny nie jest w stanie wybrać swego ulubionego projektu. Mówi, że cieszą go wszystkie prace powstające w biurze. - Udało mi się połączyć pasję z pracą - zdradza. Projektuję rzeczy, które mnie bawią, dają dużo spełnienia i satysfakcji.
Jednym z domów, które powstały w KWK Promes jest Dom aatrialny, w którym ważniejsza od kwestii wizualnych jest jego przestrzeń. - Ten budynek jest przeciwieństwem, klasycznego atrialnego domu znanego z czasów rzymskich - wyjaśnia architekt. - W starożytności w atrium wewnętrznym był ogród i dom się otwierał do środka, zaś w domu aatrialnym jest inaczej. Od środka się wchodzi, a dom otwiera się na zewnątrz.

Przeczytaj też: Polskie miasta będą jeszcze piękniejsze
Robert Konieczny znany jest z realizacji domów jednorodzinnych. Jednak już niedługo powstanie jego pierwszy projekt publiczny - Centrum Dialogu "Przełomy" w Szczecinie - będzie to obiekt niezwykły, bo niewidoczny, schowany pod ziemią. Architekt zdecydował się zejść na drugi plan, oddać palmę pierwszeństwa Hiszpanom, którzy zaprojektowali po sąsiedzku budynek filharmonii. - Drugi plan nie oznacza, że projekt jest niewidoczny. Jest z nim tak, jak z morzem - widać przestrzeń, która jest zadziwiająca i zaskakująca, a gdy próbujemy zrobić zdjęcie, nigdy nie wychodzi. Podobnie jest z naszym projektem - porównuje. - Zeszliśmy na drugi plan, ale czasami dostaje się Oscary za drugoplanowe role.

Zobacz, jak działa bezpieczny dom zaprojektowany przez Roberta Koniecznego

(pj / ac)

Zobacz więcej na temat: architektura Czwórka SZTUKA
Czytaj także

Publiczny przyjaciel miś

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2013 09:00
- Chciałabym "odpomniczyć" miasto. Pokazać, że warto pamiętać o miłych chwilach - mówi Iza Rutkowska, autorka projektu "Patrzenie w gwiazdy z Przytulanką".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Design polskich projektantów

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2013 14:00
Łódź Design Festival to idea, która powstała w 2007 roku by promować polskie wzornictwo. Przez kolejne lata mogliśmy obserwować proces definiowania pojęcia "design". W tym roku wystawy kuratorskie odnoszą się do hasła przewodniego - "It’s all about humanity".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Frida Kahlo - kobieta pełna kontrastów

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2014 17:20
Frida Kahlo, czyli Magdalena Carmen Frieda Kahlo y Calderón urodziła się, żyła i umarła w błękitnym domu w Mexico City. Tam poznała swojego męża, malowała, projektowała stroje i biżuterię. - Jej życie było zawieszone między dramatem, a namiętnością - mówi Helena Postawka-Lech, historyk sztuki.
rozwiń zwiń