X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Czyją twarz ma Statua Wolności i dlaczego jest symbolem Ameryki?

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2014 12:51
Jej oficjalna nazwa to "Wolność opromieniająca świat". Powstała, gdy Amerykę zalewała fala imigrantów, dla których Statua Wolności stała się symbolem lepszego świata.
Audio
  • Czyją twarz ma Statua Wolności i dlaczego powstała? (Stacja Kultura/Czwórka)
Statua Wolności - jeden z symboli Nowego Jorku
Statua Wolności - jeden z symboli Nowego JorkuFoto: źr. Wikipedia

Wizerunek Statuy Wolności widniał przez lata na wszystkich amerykańskich materiałach propagandowych skierowanych do imigrantów. Nie ma bowiem innego symbolu, który kojarzyłby się im lepiej.

- Statua powstała w okresie, kiedy w Stanach miały miejsce fale imigracji. Kiedy imigranci przypływali z Europy na statkach, to była pierwsza rzecz, którą oni widzieli, która ich witała. Dlatego to zostało pewnego rodzaju symbolem - wyjaśnia Paulina Kakareko, amerykanistka.

Jeden z najpopularniejszych monumentów w USA powstał w 1886 roku, jako dar narodu francuskiego, upamiętniający walkę o niepodległość USA. Znamy ją z pocztówek, plakatów i filmów. Kto miał okazję oglądać ją na żywo, jest jednak zazwyczaj zdziwiony jej rozmiarem.

- Bardzo mnie zaskoczyło, że jest mniejsza niż mi się wydawało, że będzie. Byłam przekonana, że będzie to coś ogromnego, ale jest troszeczkę mniejsza niż się spodziewałam - powiedziała Kakareko.

Statua ma 93 m wysokości, co stanowi mniej niż połowę wielkości Pałacu Kultury i Nauki.

PRZECZYTAJ TEŻ: Będzie przełom ws. wiz do USA?

Autorem tego pomnika jest Frederic August Bartoldi, który miał podczas projektowania dwie, dość nietypowo zestawione muzy. Wzorem ciała Statuy była kochanka Bartoldiego, natomiast twarz inspirowana była obliczem jego matki.

Ze Statuą Wolności wiąże się bogata symbolika. Trzymana przez nią pochodnia nawiązuje do postępu, a tablica to amerykańskie prawo. Nie każdy zauważa natomiast pęknięty łańcuch u nogi kobiety, który nawiązuje oczywiście do wyzwolenia. Autor musiał jednak nieco przykryć go szatą, bo mógłby budzić duże kontrowersje. Figura powstała bowiem w okresie nasilonej segregacji rasowej, kiedy niewolnictwo nadal było jeszcze trudnym tematem.

Jeśli chcesz poznać więcej ciekawostek na temat Statuy Wolności, wysłuchaj zapisu audycji "Stacja Kultura".

bk, ac

Zobacz więcej na temat: Czwórka Nowy Jork USA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

San Francisco - scena zbrodni

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2014 07:50
"Ślady zbrodni" to opowieść o świecie kryminalnym San Francisco. Można powiedzieć, że to relacja z pierwszej ręki, bo autor - Richard A. Grzybowski przez wiele lat pracował w tamtejszym Wydziale Zabójstw.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kuchnia USA to nie hamburgery, a mieszanka kultur

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2014 13:05
Ogromne hamburgery, tony frytek i gazowane napoje, w efekcie otyłość 70 procent amerykańskiego społeczeństwa. W kontrze Michelle Obama uprawiająca warzywa w ogrodzie Białego Domu i walka z nadwagą. Jak jedzą Amerykanie? Jaka jest ich kuchnia?
rozwiń zwiń