X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Buckingham Palace - rezydencja godna królów

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2014 13:00
Londyński pałac brytyjskiej monarchii nie jest jedynym miejscem, gdzie rezyduje królowa. Jednak ani podlondyński Windsor, ani Edynburg Castle w Szkocji nie mogą się z nim równać.
Audio
  • O Buckingham Palace opowiada Sławomir Izak, anglista (Czwórka/Stacja Kultura)
Pałac Buckingham - oficjalna rezydencja brytyjskich monarchów
Pałac Buckingham - oficjalna rezydencja brytyjskich monarchówFoto: fot. AlanEisen/Wikimedia Commons/CC

Buckingham Palace jest główną, najważniejszą rezydencją monarchii Wielkiej Brytanii.  Mimo że królowa Elżbieta II nie mieszka w nim cały czas, to identyfikowany jest jako dom królowej, miejscem, w którym przyjmuje gości.

- Część tego pałacu można zwiedzać - mówi Sławomir Izak, anglista. - Oczywiście nie prywatne pokoje, ale bardziej oficjalne pomieszczenia, gdzie gromadzone są różnego rodzaju dzieła sztuki, klejnoty królewskie i gdzie przyjmowani są zagraniczni oficjele.

Pałac stoi na swoim miejscu od 1705 roku, ale jego historia sięga dawniejszych czasów. Miejsce to upodobał sobie jeszcze Henryk VIII, który tam organizował polowania. - Teren ten następnie został wydzierżawiony diukowi Buckingham i stąd właśnie pochodzi nazwa pałacu - przypomina Izak. - Sam tzw. Buckingham House już nie istnieje, natomiast na jego gruzach został zbudowany dzisiejszy pałac, który rozbudowywano z biegiem lat.

Odwiedź z nami najpiękniejsze miejsca na świecie <<<

Mianem rezydencji monarchii Buckingham Palace może szczycić się od czasów królowej Wiktorii. To właśnie ona podjęła decyzję o przebudowie pałacu, który nie był zbyt komfortowym miejscem: brakowało wentylacji, a kominki strasznie dymiły. Królowa Wiktoria pragnęła, żeby pałac odzwierciedlał wielkość Imperium Brytyjskiego. Przez szereg lat rozbudowywano różne jego części, gromadzono w nim dzieła sztuki.

Jedna rozbudowa, wykonana w latach 1825-35, przypisywana jest Johnowi Nashowi, wybitnemu brytyjskiemu architektowi. Jest on też autorem łuku triumfalnego Marble Arch. Ciekawostką jest, że łuk ten początkowo był bramą Buckingham Palace. W 1851 roku rozebrano go i przeniesiono w obecne miejsce, podobno dlatego, że królewska kareta nie mogła zmieścić się pod łukiem.

Dowiedz się: Czyją twarz ma Statua Wolności i dlaczego jest symbolem Ameryki?

Kolekcje dzieł sztuki i klejnotów to skarby Buckingham Palace. Od kilku lat mogą je oglądać turyści. Spoglądając na maszt przed pałacem, mogą zaś dowiedzieć się, czy królowa aktalnie jest w domu, czy też nie. Królewska flaga łopocząca na wietrze oznacza, że możemy jej wypatrywać w którymś z pałacowych okien.

Jeśli chcesz poznać więcej ciekawostek na temat Buckingham Palace, wysłuchaj zapisu audycji "Stacja Kultura".

(pj, ac)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Liverpool - światowa stolica popu

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2013 15:30
The Beatles, FC Liverpool i plaże. W naszym cyklu podróżniczym zabieramy Was na wycieczkę do światowej stolicy popu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak poruszać się po Londynie środkami transportu miejskiego?

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2014 19:23
Jeśli planujecie w najbliższych dniach wycieczkę do Londynu - oto, co musicie wiedzieć o tamtejszej komunikacji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Hamburg - jedno z najciekawszych portowych miast świata

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2014 10:00
Choć namówienie młodych Polaków, by udali się na wycieczkę do Berlina nie stanowi z reguły problemu, z Hamburgiem jest już gorzej. Tymczasem, jak przekonuje podróżnik Adam Gąsior, to miasto, w którym nie można się nudzić.
rozwiń zwiń