Hamburg - jedno z najciekawszych portowych miast świata

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2014 10:00
Choć namówienie młodych Polaków, by udali się na wycieczkę do Berlina nie stanowi z reguły problemu, z Hamburgiem jest już gorzej. Tymczasem, jak przekonuje podróżnik Adam Gąsior, to miasto, w którym nie można się nudzić.
Audio
  • O burzliwej historii Hamburga, a także wyjątkowych miejscach, które warto tam zobaczyć opowiada Adam Gąsior (Czwórka/4 do 4)
Hamburg
HamburgFoto: wikimedia.commons/fot.achim conring

Hamburg/fot.wikimedia.org/butterfly1172
Hamburg/fot.wikimedia.org/butterfly1172

Jak opowiada Adam Gąsior z magazynu ‘’Wasze podróże”, Hamburg to miasto kontrastów. Choć położone jest w odległości ponad 100 km od morza, uznaje się je za największy, po Rotterdamie, europejski port. Jest jednocześnie bardzo zielonym miastem, z mnóstwem lasów i parków, a także ma trzykrotnie więcej mostów i kładek niż Wenecja. Dziś wygląda nowocześnie i imponująco, jednak w czasie II wojny światowej zostało w dużej mierze zniszczone. - Hamburg został zbombardowany, ale warto dodać, że w ratusz, znajdujący się w jego centrum, uderzył tylko jeden pocisk, który na dodatek nie wybuchł! - opowiada gość Czwórki.

Zdaniem Adama Gąsiora do Hamburga warto wybrać się choćby na weekend. Jak przekonuje podróżnik, właściwie nie można się tam nudzić. - Fantastyczna atmosfera w pubach, cudowne widoki na rzekę Łabę, port i wpływające od niego kilkupiętrowe promy i wycieczkowce - opowiada w Czwórce.

Ci, którym znudzi się spacerowanie po miejskich uliczkach i zwiedzanie muzeów, mogą wybrać się w rejs po rzece. - Za kilkanaście euro można z promu podziwiać m.in. gigantyczną bazę kontenerową, a także dzielnicę portową, w której znajduje się olbrzymia filharmonia z salą koncertową… na dachu - mówi Gąsior. - Nabrzeża zresztą są świetnie zagospodarowane: z mnóstwem kawiarni, galerii i muzeów.

Odwiedź z nami najpiękniejsze zakątki świata <<<

Jedną z najbardziej znanych dzielnic tego miasta jest bardzo nowoczesna Saint Pauli. - To świetny przykład organizacji przestrzeni, do jakiej dąży choćby polski Gdańsk. Chodzi o to, by na przykład stare magazyny umiejętnie przerobić na lofty albo punkty związane z działalnością kulturalną - dodaje gość Czwórki.

Zapraszamy do wysłuchania nagrania całej rozmowy z Adamem Gąsiorem z audycji "4 do 4".

Hamburg/fot.wikimedia.commons/fot.Udo
Hamburg/fot.wikimedia.commons/fot.Udo Herzog

(kd/tj)

Czytaj także

Jakub Porada: tanie podróżowanie zacznij od Szwecji, ale bez nocowania

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2014 13:00
Dwa lata temu Jakub Porada postanowił powrócić do taniego podróżowania. A swoją przygodę z podróżami za grosze rozpoczął od lotu do Sztokholmu na kawę - koszt biletów, w obie strony, wynosił 2 złote.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Warmia i Mazury - tam uciekamy od miejskiego zgiełku

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2014 12:00
Mimo, że co roku latem na Warmię i Mazury zjeżdżają tłumy urlopowiczów, ciągle można tam znaleźć miejsca, które nie są zatłoczone i zadeptane. Co więcej, stają się przyjemnymi enklawami spokoju, oferując pobyt wśród sympatycznych ludzi, którzy świetnie znają okolice i potrafią doradzić, gdzie i w jaki sposób najlepiej spędzić czas.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Balaton - węgierskie morze, nad które warto się wybrać

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2014 12:00
Woda, muzyka, piękna pogoda - to wszystko sprawia, że miasteczka nad węgierskim Balatonem, to wymarzone miejsca na wakacyjny wyjazd. - Powoli w Polsce wraca moda na spędzanie urlopu nad tym jeziorem - przekonuje Gaspar Keresztes z Węgierskiego Instytutu Kultury.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak podróżować etycznie? "Świadoma podróż to świadome życie"

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2014 15:43
Czy potrafimy świadomie i etycznie podróżować? Czym jest wolonturystyka? W jakim stopniu niesie ona ze sobą prawdziwą pomoc? Na te i inne pytania starali się odpowiedzieć w radiowej Czwórce goście "4 do 4".
rozwiń zwiń