Albert Einstein - skromny geniusz, który "przewrócił fizykę do góry nogami"

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2014 12:00
Alberta Einsteina większość z nas kojarzy głównie z teorii względności, którą trzeba był wkuwać na pamięć w szkole. Genialny fizyk skrywał jednak tajemnice, o których świat miał zapomnieć. Nie udało się.
Audio
  • Sekrety i niezwykłe pasje Alberta Einsteina (Czwórka/Stacja Kultura)
Albert Einstein
Albert EinsteinFoto: Ferdinand Schmutzer/Wikimedia Commons

Urodzony w 1879 roku w niemieckim mieście Ulm Einstein po raz pierwszy zetknął się z nauką w wieku pięciu lat, gdy ojciec pokazał mu kompas. W 1922 został laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki. Ale jego droga do kariery naukowej nie była zwyczajna.

- Określenie "geniusz" kojarzy nam się z doskonałym uczniem. Okazuje się jednak, że Einstein nie dostał się na studia na Politechnice w Zurychu - mówi Andrzej Bilecki z warszawskiego Muzeum Techniki. I choć mistrz nie oblał egzaminu z matematyki ani z fizyki, a wyłącznie z jednego przedmiotów humanistycznych, zaważyło to na jego dalszej karierze.

Albert
Albert Einstein podczas gry na skrzypcach
/PAP/Archiwum

Prywatnie Einstein uczył się języka niemieckiego i kochał muzykę. Od dzieciństwa, dzięki lekcjom, udzielanym mu przez matkę, Paulinę Koch-Einstein, młody Albert grał na skrzypcach. - Może ta gra wpływała na jego wrażliwość - spekuluje Bilecki. Choć, jak się okazuje, fizyk muzykiem był przeciętnym i - podobno - bardzo fałszował, a znajomi mieli odwagę mu to wypominać.

Czytaj także: Einstein - człowiek, który nienawidził liczyć <<<

Jego skromność jest dziś już legendarna. Na pytanie "jak to jest być człowiekiem, który przewrócił fizykę do góry nogami" odpowiedział, że przecież "nie jest geniuszem, a zwykłym nieukiem, który pozostał dzieckiem i potrafi dziwić się światu”.

Po więcej informacji o życiu Alberta Einsteina zapraszamy do wysłuchania nagrania materiału reporterskiego Kasi Oklińskiej z audycji "Stacja Kultura".

(kd, pg)

Czytaj także

Pszczoły szukają narkotyków? "Są w tym lepsze od psów"

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2014 18:00
- Pszczoły mają niesamowity węch, a poza tym bardzo lubią cukier - tłumaczy w Czwórce dr Joanna Bagniewska, zwyciężczyni tegorocznej polskiej edycji konkurs FameLab i laureatka międzynarodowego finału. - Można to wykorzystać, by pomagały ludziom w poszukiwaniu nielegalnych substancji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Warto obserwować niebo. Czeka nas dużo atrakcji

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2014 09:00
- Kolejny tydzień będzie łaskawy dla miłośników astronomii - przekonuje Karol Wójcicki z Centrum nauki Kopernik.
rozwiń zwiń

Czytaj także

17-letnia Polka pracuje nad lekiem na raka

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2014 15:15
17-latka z Piotrkowa Trybunalskiego jest nadzieją światowej medycyny. Joanna Jurek opracowała unikalną metodę dostarczania leku do komórek nowotworowych i została doceniona przez wybitnych lekarzy w Polsce i za granicą.
rozwiń zwiń