Jan Himilsbach - artysta wielowymiarowy

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2014 15:00
Trwa 6. Festiwal Himilsbacha. Impreza odbywa się w Mińsku Mazowieckim - mieście, w którym artysta urodził się i mieszkał przez całe dzieciństwo. Himilsbach z zawodu był kamieniarzem, jednak został zapamiętany jako wybitny aktor, pisarz i scenarzysta.
Audio
  • O 6. Festiwalu Himilsbacha rozmawialiśmy z organizatorem imprezy, Piotrem Siłą (Czwórka/Stacja Kultura)
Festiwal im. Jana Himilsbacha (na zdjęciu) odbywa się w Mińsku Mazowieckiem i potrwa do 7 września
Festiwal im. Jana Himilsbacha (na zdjęciu) odbywa się w Mińsku Mazowieckiem i potrwa do 7 września Foto: PAP/CAF - Witold Rozmysłowicz

- Himilsbach wnosi do polskiego kina koloryt, którego nie wniósł do tej pory żaden inny nieprofesjonalny aktor - mówi Piotr Siła, organizator Festiwalu Himilsbacha. - Myślę, że jego mocną stroną była osobowość prostego człowieka, a jednocześnie miał nieprzeciętną inteligencję. Himilsbach był wspaniałym artystą, który potrafił swój talent przekuć na pisarstwo i aktorstwo - dodał Siła.

Czytaj także: Zbigniew Buczkowski: Himilsbach to był człowiek - improwizacja. Reżyserzy to kochali<<<

Organizatorzy festiwalu chcą pokazać, że Jan Himilsbach był przede wszystkim wybitnym twórcą wielowymiarowym. - Myślę, że warto go pamiętać także jako aktora estradowego, ponieważ przez długi okres był też związany z polskim kabaretem - dodaje Piotr Siła.

W programie odbywającej się w Mińsku Mazowieckiej imprezy znajdziemy między innymi pokaz filmu "Jedenaste przykazanie” na podstawie scenariusza Jana Himilsbacha. Na zakończenie odbędzie się zaś finałowy koncert z udziałem takich zespołów jak Happysad i Please The Trees. Festiwal trwa od 3 do 7 września.

Aby dowiedzieć się, co jeszcze znajdzie się w programie 6. Festiwalu Himilsbacha, zapraszamy do wysłuchania całego materiału z audycji "Stacja Kultura".

bc, ac

Czytaj także

"Made in Brochów" - kultura na wrocławskim osiedlu

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2014 19:00
Brochów obecnie jest osiedlem Wrocławia. Niegdyś był samodzielnym, roboczym miastem, kiedyś źle kojarzonym, a dziś tętniący życiem towarzyskim i społecznym. "Made in Brochów" jest projektem stworzonym przez mieszkańców osiedla, a jego celem jest budowanie przyjaznej sobie wspólnoty.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kultowy "Rejs" powraca do kin

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2014 16:27
"Rejs" to filmowy fenomenem kultury, bez wątpienia najpopularniejszy polski film wszech czasów. Plenerowa repremiera obrazu na nadwiślańskim brzegu już 9 sierpnia. Służbowo na statek zapraszamy do klubokawiarni Kurort!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Topa i Grochowska w dramacie rodzinnym

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2014 06:00
W przyszłym roku do kin trafi film Dariusza Gajewskiego "Obce Niebo". Thriller psychologiczny rozgrywał się będzie w Szwecji, a w głównych rolach wystąpią Bartłomiej Topa i Agnieszka Grochowska. Czwórka zameldowała się na planie produkcji.
rozwiń zwiń