Tate Modern - sztuka pod napięciem

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2014 14:00
Fantastyczny przykład na to, jak wykorzystać nieużywaną industrialną przestrzeń, zmieniając je w prawdziwe architektoniczne cacko. Muzuem Tate Modern to jedno z tych miejsc, które koniecznie trzeba zwiedzić będąc w Londynie.
Audio
  • Tate Modern to jedno z najciekawszych muzeów sztuki współczesnej na świecie (Czwórka/Stacja Kultura)
Muzeum Tate Modern powstało w nieużywanych przestrzeniach elektrowni
Muzeum Tate Modern powstało w nieużywanych przestrzeniach elektrowni Foto: Christine Matthews / Wikipedia

Muzeum mieści się na południowym brzegu Tamizy, w bezpośrednim sąsiedztwie innych turystycznych atrakcji stolicy Wielkiej Brytanii - Globe Theatre i Millenium Bridge. Budynek galerii stanowił niegdyś główną halę elektrowni Bankside Power Station. Wyłączona z użytku w 1981 roku hala zapewne z każdym rokiem by niszczała i stawała się ruiną, tymczasem za sprawą niesamowitego projektu biura Herzog & de Meuron przekształcono ją w jedną z najbardziej znanych i imponujących centrów sztuki współczesnej na świecie. Imponujących nie tylko rozmiarem (blisko 10 tysięcy metrów kwadratowych), ale przede wszystkim swoimi zbiorami.


- Tate jest ważna nie tylko dla ludzi sztuki w Londynie. To jedna z trzech głównych atrakcji miasta - opowiada w "Stacji Kultura" Magda Lipska z Muzuem Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. - Rocznie zwiedza to miejsce ok. 5 mln osób i ta liczba robi ogromne wrażenie, ale nie mniej istotne jest to, że do Tate chodzą wszyscy. To odróżnia londyński przybytek od innych tego typu miejsc na świecie - tam kultura rzeczywiście łączy ludzi bez względu na zamożność, kolor skóry i zawód - dodaje ekspertka.

ZOBACZ TEŻ: Science Museum, British Museum - kulturalno-naukowa strona Londynu

Budynek oddano, po przearanżowaniu, do użytku w 2000 roku. Dla zwiedzających przeznaczone są cztery z siedmiu kondygnacji. Ekspozycje stałe prezentowane są na kondygnacjach nr III i V. Kondygnacja IV gości duże wystawy czasowe, a w mniejszej hali, znajdującej się na drugiej kondygnacji, możemy podziwiać prace artystów współczesnych. - Niesamowite wrażenie robi tzw. Hala Turbin, czyli kondygnacja nr I. W niej znajdowały się niegdyś generatory prądu, ma wysokość siedmiopiętrowego budynku i powierzchnię 3400 metrów kwadratowych - opisuje Lipska.

Więcej o Tate Modern i artystach, których prace możemy tam oglądać - w nagraniu ze "Stacji Kultura".

ac/pj

Czytaj także

Polski wzór w Londynie i tania sztuka w Krakowie

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2012 10:40
Są młodzi, zdolni i czeka na nich świat. Polscy projektanci podbijają Londyn, a w Krakowie pokazują, jak robić sztukę bez pieniędzy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak tworzyć kulturę w czasach kryzysu?

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2012 06:00
Czy kultura rzeczywiście wymaga kolosalnych nakładów finansowych? Być może zamiast iść do kina, warto wziąć udział w darmowym, ulicznym święcie sztuki? - Staramy się robić wszystko jak najlepiej za jak najmniej – mówi Mateusz Telega ze Stowarzyszenia 16 Wersów. – Ale narzędzia, niezbędne do tworzenia kultury sporo kosztują. Nie da się tego robić za darmo.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Paweł Althamer oddaje Kordegardę przyjaciołom i publiczności

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2013 14:00
8 czerwca w galerii Kordegarda ruszyła wystawa "Pałac Kultury” w ramach projektu KordegAART!. Jest to wystawa, która zawłaszcza na potrzeby sztuki przestrzeń na co dzień kojarzoną z monumentalną powagą.
rozwiń zwiń