Najpiękniejsze kobiety polskiego showbiznesu w czasie PRL

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2014 17:00
Były wśród nich Kalina Jędrusik, Beata Tyszkiewicz, Barbara Brylska, Grażyna Szapołowska i Katarzyna Figura. Życie kobiet, które kochała cała Polska, w książce "Seksbomby PRL-u" opisał Krzysztof Tomasik.
Audio
  • Historie najpiękniejszych kobiet w czasie PRL-u. Rozmowa z Krzysztofem Tomasikiem (Czwórka/Się mówi)
Kalina Jędrusik
Kalina JędrusikFoto: PAP/ Zygmunt Januszewski

Krzysztof
Krzysztof Tomasik i Kasia Dydo w Czwórce/fot.screen wideo

Okres pracy nad książką "Seksbomby PRL-u" Tomasik wspomina bardzo dobrze. Pisząc kolejne rozdziały, oglądał filmy sprzed lat, czytał archiwalne wywiady. Z żadną z bohaterek swoich opowieści nie spotkał się jednak osobiście. Dlaczego? Jak sam przyznaje, tak chciał, w ten sposób łatwiej było mu tworzyć książkę.

- Pisząc "odbijałem się" od tego, co już i tak wiadomo. A przecież wiadomo bardzo dużo, bo o większości z tych kobiet powstały książki - mówi Tomasik. - Dlatego dla mnie ciekawsza była forma opowieści, złożona z porównania ich oficjalnych historii na przestrzeni lat.

Czytaj także: "Absurdy PRL-u" odkrywją tajemnice dawnych lat <<<

Książka Tomasika mniej dotyczy więc życia osobistego ówczesnych gwiazd, a bardziej ich scenicznego bądź filmowego wizerunku. - Jest w niej mnóstwo zdjęć, wycinków prasowych. Śledziłem to, jak przez lata ewoluowały ich kariery - opowiada gość rozmówca Kasi Dydo.

Przy wyborze bohaterek swojej książki kierował się... jej tytułem. - Wydaje mi się, że pięć kobiet, które wybrałem, najlepiej do niego pasują. Choć często słyszę pytania "a czemu nie ma tej, albo tamtej pani?", od samego początku nie miałem wątpliwości, że moja książka musi zaczynać się od historii Kaliny Jędrusik, a kończyć na historii Katarzyny Figury - mówi Tomasik.

Rozdziałem, którego napisanie stanowiło dla Tomasika największe wyzwanie, był ten poświęcony Beacie Tyszkiewicz. Dlaczego? Zapraszamy do wysłuchania nagrania całej rozmowy z Krzysztofem Tomasikiem z audycji "Stacja Kultura" .

kd/asz

Czytaj także

Sonia Bohosiewicz: uwielbiam czytać biografie wielkich ludzi

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2014 08:00
Sonię Bohosiewicz można ostatnio oglądać na scenie Teatru Polonia w Warszawie w monodramie "Chodź ze mną do łóżka" w reżyserii Adama Sajnuka. Choć aktorka ma mnóstwo obowiązków, bardzo lubi czytać i robi to w każdej wolnej chwili.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czytamy coraz mniej książek. Jak to zmienić?

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2014 16:38
Od lat jesteśmy świadkami dyskusji na temat postępującego spadku czytelnictwa w Polsce. Sytuacja z roku na rok przedstawia się coraz gorzej. W jaki sposób można powstrzymać ten negatywny trend?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Piotr Cyrwus: czytanie "Trylogii" to rodzaj misji

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2014 08:00
Już w sobotę, 6 września, odbędzie się trzecia edycja Narodowego Czytania, tym razem poświęcona dziełom Henryka Sienkiewicza. Jednym z czytających będzie Piotr Cyrwus, zaś o muzykę zadbał m.in. duet The Dumplings. W Czwórce podzielili się swoimi impresjami związanymi z inicjatywą.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Jaskiniowiec". Książka, która wprowadzi cię w prawdziwy świat zbrodni

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2014 09:00
"Jaskiniowiec" to mroczna, pełna przemocy powieść. - Spotkacie się ze zwątpieniem, złością, rozczarowaniem i buntem. Ale to zamierzony efekt - powiedział pisarz Jørn Lier Horst w rozmowie z Czwórką.
rozwiń zwiń