Przymiarki do Oscara - krytycy oceniają nominacje

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2015 13:40
To było bardzo nerwowe popołudnie zakończone sukcesem naszego kina. Polacy zdobyli 5 nominacji do Oscara. - Mamy aż dwa polskie filmy w jednej kategorii. To olbrzymi sukces - przekonuje Łukasz Muszyński.
Audio
  • Krytyk filmowy Błażej Hrapkowicz ocenia filmowe nominacje (Czwórka/Hrapkowidz)
O Oscara dla najlepszej aktorki w tym roku powalczą m. in. Marion Cotillard, Julianne Moore i Reese Witherspoon
O Oscara dla najlepszej aktorki w tym roku powalczą m. in. Marion Cotillard, Julianne Moore i Reese Witherspoon Foto: PAP/EPA/PAUL BUCK

- Najbardziej cieszę się z dwóch nominacji dla polskich dokumentów - mówi gość Czwórki. - O ile "Ida" była prawie pewniakiem, o tyle o "Joannie" i "Naszej klątwie" nie mówiło się tak głośno. Teraz mamy sytuację, w której o jedną statuetkę walczyć będzie dwóch polskich twórców. Należą się im wielkie gratulacje!

OSCARY 2015 - serwis specjalny >>>

Najwięcej, bo 9 szans na statuetkę ma "Grand Budapest Hotel" Wesa Andersona. W gronie faworytów znajduje się także "Boyhood" Richarda Linklatera. - 6 nominacji do Oscarów to kolejny dowód na to, jak płynne są w Ameryce granice między kinem niezależnym a hollywoodzkim - przekonuje krytyk Błażej Hrapkowicz.. - Linklater raczej kręci filmy tanie i kameralne. A w obrazie "Boyhood" połączył humanizm z eksperymentem, przełamał wiele schematów i świetnie pokazał upływ czasu. Bardzo kibicuję temu tytułowi.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Katarzyna Dydo

Goście: krytycy filmowi Łukasz Muszyński, Błażej Hrapkowicz

Data emisji: 16.01.2015

Godzina emisji: 13.00

(kul, ac)

Czytaj także

Kijowska i Dorociński wyruszyli w podróż życia

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2014 13:40
- Zostawiliśmy w tej historii kawał serca, serduszka - opowiada Marcin Dorociński, który wraz z Julią Kijowską zagrał w najnowszym filmie Jana Jakuba Kolskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Carte Blanche" - film o pięknie życia

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2015 14:30
- "Carte Blanche" to opowieść o harcie ducha - mówi Andrzej Chyra. - Mój bohater w sytuacji beznadziejnej nie stracił radości życia. I to jest uniwersalne przesłanie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Ziarno prawdy" obudziło chłopca w Więckiewiczu

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2015 13:00
Thriller "Ziarno prawdy" w reżyserii Borysa Lankosza już 30 stycznia trafi do kin. Film oparty o bestsellerową powieść Zygmunta Miłoszewskiego wyróżnia się iście amerykańskim rozmachem.
rozwiń zwiń