Premiery filmowe: George Clooney w "Krainie jutra", "Plemię" i muzyczny "Eden"

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2015 16:06
Krytyk Łukasz Muszyński zapraszał w Czwórce na familijne kino science-fiction, ukraiński dramat, który "kroi widza na kawałki" i historię młodego muzyka, który goni za marzeniami.
Audio
  • O filmach "Plemię", Kraina jutra" i "Eden" opowiada Łukasz Muszyński (Czwórka/Stacja Kultura)
Kadr z filmu Plemię Miroslawa Slaboszpickija
Kadr z filmu "Plemię" Miroslawa SlaboszpickijaFoto: mat.promocyjne

Muszyński opowiedział m.in. o familijnej "Krainie jutra" w reżyserii Brada Birda. W filmie zobaczymy George’a Clooneya. - Gra on tam zgorzkniałego geniusza, który mając 11 lat, trafił do tytułowej Krainy jutra, czyli utopijnego miejsca w innym wymiarze. A potem został z tego raju wypędzony, poznał pewną młodą aktywistkę i walczył z morderczymi Androidami - mówił Muszyński. - To obraz, który polemizuje ze współczesnymi, antyutopijnymi wizjami przyszłości.

W filmie "Plemię" nie pada ani jedno słowo, ale jest on tak fascynujący, że nie możemy oderwać od niego oka. - To kino minimalistyczne, ukraińska opowieść o szkole z internatem dla głuchoniemych, w której rządzi organizacja uwikłana w działalność przestępczą i prostytucję. - To kino brutalne, drastyczne, które - wcale nie fizycznie - kroi widza na kawałki - mówił krytyk.

Łukasz Muszyński opowiadał także w rozmowie Kasią Dydo o filmie "Eden", nad którym patronat objęła Czwórka.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Katarzyna Dydo

Goście: Łukasz Muszyński (krytyk filmowy)

Data emisji: 29.05.2015

Godzina emisji: 13.00

kd/mg

Czytaj także

Wolontariat na festiwalu w Gdyni - przepustka do kariery

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2015 12:30
Trzeba kochać kino i lubić ludzi - to wystarczy, żeby zostać wolontariuszem 40. Festiwalu Filmowego w Gdyni. Co roku jest kilkuset chętnych, a najlepsi, po studiach, dostają pracę w branży.
rozwiń zwiń