Historia powszechna obecna w "Grze o tron"

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2016 14:34
- Akcja "Gry o tron" dzieje się w nierzeczywistym świecie, w paraśredniowiecznej rzeczywistości - mówi dr hab. Robert Suski z serwisem Westeros.pl. - Mimo to mocno przypomina wojny domowe z XV-wiecznej Anglii czy wojnę stuletnią.
Audio
  • Dr hab. Robert Suski z Uniwersytetu w Białymstoku związany z serwisem Westeros.pl opowiada o fenomenie sagi "Gra o tron" (Stacja Kultura/Czwórka)
W 2015 roku produkcja została nagrodzona aż 12 statuetkami Emmy, w tym za najlepszy serial obyczajowy
W 2015 roku produkcja została nagrodzona aż 12 statuetkami Emmy, w tym za najlepszy serial obyczajowyFoto: HBO/mat. promocyjne

Omówienia nowego odcinka serialu "Gra o tron" są już dostępne w sieci. Ten wyjątkowy utwór fantasy bije rekordy popularności na całym świecie. Na 6. sezon czekały w napięciu miliony fanów.

- Autor sagi, George R.R. Martin, zdradza, że wiele inspiracji czerpie z innych utworów fantasy, ale i z powieści historycznych - mówi gość Czwórki. - Jako jeden z niewielu zagranicznych autorów chwali się nawet lekturą "Krzyżaków" Henryka Sienkiewicza.

W 5 tomach "Gry o tron" fani bez problemu odnajdą nawiązania do muru Hadriana, greckiego ognia, który był używany podczas oblężenia Konstantynopola i oczywiście krwawej historii Anglii.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Katarzyna Dydo

Gość: dr hab. Rober Suski (Uniwersytet w Białymstoku, Westeros.pl)

Data emisji: 25.04.2016

Godzina emisji: 10.05

pj/kd

Czytaj także

Aneta Jadowska: "Ropuszki" to pożegnanie

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2015 13:15
Autorka polskich powieści fantasy właśnie wydała zbiór opowiadań "Ropuszki". W "Stacji Kultura" wyznała, że ta książka to pożegnanie z Dorą Wilk, główną bohaterką kultowych powieści.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pyrkon - dla ludzi z fantastyczną zajawką

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2016 12:11
Pierwszy konwent fantastyki Pyrkon odbył się 16 lat temu, w szkole. Uczestniczyło w nim zaledwie 300 osób. Dziś przychodzą nań tysiące i świetnie się bawią.
rozwiń zwiń