Kapuściński w Meksyku. Dokument Elżbiety Chrzanowskiej

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2016 14:40
- Ludzie mieszkający w Meksyku wspominają Kapuścińskiego jako człowieka o niebywałej zdolności słuchania i chęci poznawania innych - opowiada Elżbieta Chrzanowska, autorka filmu "Rzeki. Podróż do Meksyku z Maestro Kapuścińskim".
Audio
  • Elżbieta Chrzanowska o dokumencie "Rzeki. Podróż do Meksyku z Maestro Kapuścińskim" (Stacja Kultura/Czwórka)
Ryszard Kapuściński był w Meksyku, m.in. w 2001 roku na zaproszenie Gabriela Garcii Mrqueza, laureata Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Na zdjęciu:  wernisaż fotografii wykonanych obiektywem znanego reportażysty i pisarza, wieloletniego pracownika i zagranicznego korespondenta PAP
Ryszard Kapuściński był w Meksyku, m.in. w 2001 roku na zaproszenie Gabriela Garcii Márqueza, laureata Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Na zdjęciu: wernisaż fotografii wykonanych obiektywem znanego reportażysty i pisarza, wieloletniego pracownika i zagranicznego korespondenta PAPFoto: PAP/CAF/A. Rybczynski

To osobista, poetycka wędrówka po Meksyku śladami znanego i cenionego na świecie reportażysty i pisarza. Film ukazuje współczesny Meksyk oraz ludzi, którzy osobiście znali Ryszarda Kapuścińskiego i dzielą się wspomnieniami o nim. - Kapuściński był korespondentem Polskiej Agencji Prasowej na Amerykę Łacińską na przełomie lat 60. i 70., potem cżesto przyjeżdżał tu z wykładami. Półtora roku ktoś uświadomił mi, że nie ma porządnego reportażu na ten temat więc postanowiłam to nadrobic opowiada gość Czwórki.

Elżbieta Chrzanowska Jako sąsiadka Ryszarda Kapuścińskiego zawsze mówiłam mu "dzień dobry", chodziłam nawet do tego samego liceum, co Mistrz, ale tak naprawdę silny związek z Nim poczułam realizując ten film

W audycji Elżbieta Chrzanowska opowiada także o najciekawszych miejscach w Meksyku związanych z Ryszardem Kapuścińskim i ludziach, których udało jej się namówić do wspomnień.

***

Tytuł audycji: "Stacja Kultura"

Prowadzi: Katarzyna Dydo

Gość: Elżbieta Chrzanowska (autorka filmu "Rzeki. Podróż do Meksyku z Maestro Kapuścińskim")

Data emisji: 10.11.2016

Godzina emisji: 10.40

kul/kd

Czytaj także

"Wszystkie nieprzespane noce". Film do przeżywania

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2016 14:30
4 listopada odpędzie się premiera "Wszystkich nieprzespanych nocy". - To nie film, tylko proces. Powstawał długo, montowany był na bieżąco i nigdy nie wiedzieliśmy jak zakończy się dzień zdjęciowy - opowiada odtwórca jednej z ról głównych Krzysztof Bagiński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mirosław Haniszewski, czyli "Jestem mordercą" z przypadku

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2016 13:20
- Maciej Pieprzyca scenariusz do filmu "Jestem mordercą" pisał z myślą o dwóch wybitnych aktorach. Zgodnie z założeniem reżysera Arkadiusz Jakubik wcielił się w postać domniemanego wampira, ja dostałem rolę przygotowaną dla Macieja Stuhra - wspomina Mirosław Haniszewski.
rozwiń zwiń