Przedwojenne gwiazdy kina. Skazane na zapomnienie?

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2017 15:40
- Wykonałem tytaniczną pracę. Przejechałem 12 tysięcy kilometrów, przekopałem się przez tony starych gazet. Dotarłem do faktów, których nikt wcześniej nie odkrył i poznałem nowe oblicze przedwojennych gwiazd polskiego kina - opowiada Grzegorz Rogowski, autor książki "Skazane na zapomnienie. Polskie aktorki filmowe na emigracji".
Audio
  • Grzegorz Rogowski opowiada o gwiazdach przedwojennego kina w Polsce i o tym, co działo się wówczas na czerwonym dywanie (Stacja Kultura/Czwórka)
Gwiazdy polskiego kina przedwojennego - Eugeniusz Bodo i Nora Ney sfotografowani  w 1934 roku
Gwiazdy polskiego kina przedwojennego - Eugeniusz Bodo i Nora Ney sfotografowani w 1934 rokuFoto: PAP/archiwum

Grzegorz Rogowski Losy wojenne Nory Ney były bardzo skomplikowane i jak się okazało, zupełnie inne niż te, której do tej pory znaliśmy. Najpierw trafiła do radzieckiego radia, w którym czytała poezję, potem do gułagu, ale w charakterze gościa

W książce "Skazane na zapomnienie. Polskie aktorki filmowe na emigracji" gość Czwórki opowiada o polskich gwiazdach filmowych, których powojenne losy do dziś w dużym stopniu pozostają tajemnicą. - Przed wojną Warszawa była takim "małym Hollywood", a bycie gwiazdą w tamtych czasach polegało na kreacji. Mistrzynią w tej dziedzinie była Nora Ney, aktorka na miarę Fabryki Snów - opowiada autor.

Krytycy okrzykneli ją następczynią Poli Negri, zaś widzowie pokochali po rolach w "Głosie pustyni" i "Policmajsterze Tagiejewie". - Nora Ney wiedziała, że małe skandale podsycają zainteresowanie publiczności i wiedzę tę wykorzystywała. Uwielbiała sama prowadzić auto, choć wtedy kobieta za kierownicą uważana była za ekstrawagancję - wyjaśnia rozmówca Kasi Dydo.


Czytaj także
jack nicholson pap 1200.jpg
"Każdy aktor ma szansę zaistnieć jak Jack Nicholson"

Jaką role w karierze polskich aktorek odegrało Polskie Radio? Czy każda aktorka musiała być tancerką? I co działo się z polskimi gwiazdami za oceanem? Zapraszamy do wysłuchania audycji.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Grzegorz Rogowski (autor książki "Skazane na zapomnienie. Polskie aktorki filmowe na emigracji")

Data emisji: 20.03.2017

Godzina emisji: 10.15

kul/kd

Czytaj także

Magnus von Horn: ciekawią mnie ekstremalne sytuacje

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2017 14:01
- A także to, jak ludzie w takich krańcowych momentach odnajdują się - mówił reżyser w rozmowie z Kają Zemłą przy okazji spotkania poświęconego jego twórczości w Narodowym Instytucie Audiowizualnym.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kulisy Oscarów. Kto stał za "aferą kopertową"?

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2017 10:00
- Do tego, że Warren Beatty otrzymał niewłaściwą kopertę oficjalnie przyznała się firma odpowiedzialna za zliczanie głosów. W ten sposób przez kilka minut w kategorii "Najlepszy film" triumfowali twórcy "La La Land", ale finalnie statuetkę otrzymał obraz "Moonlight" - mówi krytyk Łukasz Muszyński.  
rozwiń zwiń