X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jerzy Satanowski o Zdzisławie Beksińskim: malował jak kompozytor

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2017 15:00
Kompozytor i reżyser jest autorem pierwszego na świecie spektaklu inspirowanego życiem i twórczością Zdzisława Beksińskiego. - Czytałem to, co napisał, podziwiałem, co namalował, oglądałem filmy z jego udziałem. Fascynował mnie wszechstronnie i był jednym z impulsów dla mojej muzyki - opowiada Jerzy Satanowski.
Audio
  • "Beksiński. Obraz bez tytułu" - o spektaklu opowiada jego twórca, Jerzy Satanowski (Stacja Kultura/Czwórka)
Jerzy Satanowski wyreżyserował m.in. spektakle według tekstów Agnieszki Osieckiej i Edwarda Stachury. Skomponował także muzykę  m.in. do Siekierezady i Dnia świra
Jerzy Satanowski wyreżyserował m.in. spektakle według tekstów Agnieszki Osieckiej i Edwarda Stachury. Skomponował także muzykę – m.in. do "Siekierezady" i "Dnia świra"Foto: Czwórka

Czytaj także
Beksiński1200.jpg
Beksińscy. Życie przez pryzmat codziennej rutyny

Muzyczne i multimedialne widowisko "Beksiński. Obraz bez tytułu" przenosi widza w surrealistyczny świat obrazów Zdzisława Beksińskiego. - Jego malarstwo ma związek z muzyką. Towarzyszyła mu ona na każdym etapie twórczości. Kiedy rozpocząłem pracę nad scenariuszem tego spektaklu, chciałem się zbliżyć do Beksińskiego i słuchałem tego, co on - wspomina gość Czwórki.

Jerzy Satanowski tłumaczy także, że sztuka, którą 12 kwietnia będzie można zobaczyć na deskach Teatru Polskiego w Warszawie, nie jest biografią Beksińskiego. - Raczej zrobiłem esej o malarstwie na podstawie jego twórczości niż przedstawienie o jego życiu - wyjaśnia.

Rozmówca Kasi Dydo opowiada również o tym, dlaczego teatralna adaptacja historii życia Beksińskich byłaby "nieobsadzalna" i tłumaczy, z jakich powodów kilkukrotnie porzucał myśl o zrobieniu tego spektaklu.

Jerzy Satanowski Od studiów polonistycznych jestem wielkim fanem malarstwa Beksińskiego. Pierwszy obraz zobaczyłem u poety Ryszarda Krynickiego, potem sam zacząłem kolekcjonować - najpierw albumy z jego malarstwem, potem także jego obrazy

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Katarzyna Dydo

Gość: Jerzy Satanowski (kompozytor, reżyser, scenarzysta)

Data emisji: 10.04.2017

Godzina emisji: 11.10

kul/kd

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Anda Kitschman. "To opowieść o dyrygentce, która oburzyła Warszawę"

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2017 13:10
- "Kobieta-orkiestra" to określenie idealnie pasuje do Andy Kitschman. Pracowitością, samodzielnością i talentem utorowała sobie drogę w zdominowanym przez mężczyzn świecie. Zrobiła to brawurowo - o bohaterce spektaklu "Anda" opowiada aktorka Ewa Makomaska. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Azyl" Diane Ackerman. Historia Antoniny Żabińskiej

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2017 16:22
- "Azyl" to historia Antoniny i Jana Żabińskich, szefów warszawskiego zoo w okresie wojennym, którzy dając schronienie żydowskim uciekinierom z getta, uratowali wiele ludzkich istnień - opowiadała Kinga Michalska.
rozwiń zwiń