"Listy do pałacu". Kiedy prawda przenika fikcję

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2017 13:04
"Listy do pałacu" Jorge Diaza to wielowątkowa, oparta częściowo na faktach powieść historyczna, której akcja obejmuje czasy pierwszej wojny światowej.
Audio
  • Kinga Michalska mówi o książce "Listy do pałacu" Jorge Diaza (Stacja Kultura/Czwórka)
Fragment okładki książki Listy do pałacu Jorge Diaza
Fragment okładki książki "Listy do pałacu" Jorge DiazaFoto: mat. pras.

antonina żabińska pap 1200.jpg
"Azyl" Diane Ackerman. Historia Antoniny Żabińskiej

W tej książce prawda historyczna przenika się z fikcją. - Powieść zaczyna się, gdy hiszpański król Alfons XIII otrzymuje list od francuskiej dziewczynki, która prosi o pomoc w odnalezieniu zaginionego na froncie brata. Król podejmuje szereg działań, w których efekcie powstaje Urząd Ds. Ochrony Jeńców – opowiada Kinga Michalska. – Placówka ta istnieje naprawdę, działa i pomaga do dziś, jednak bohaterowie książki, m.in. jej pracownicy, zostali wymyśleni przez Diaza.

Jak przekonywała Michalska bohaterowie "Listów" są "niedopasowani". - Obserwujemy ciekawy rozwój ich charakterów na tle podejmowanych przez nich trudnych moralnie wyborów - opowiadała Michalska. Jak tłumaczyła, Diaz na co dzień łączy pracę pisarza z pracą scenarzysty, jest m.in. współtwórcą bijącego rekordy popularności w Hiszpanii serialu "Hospital Centre". Jak jego filmowa praca przekłada się na powieściopisarstwo i czemu warto sięgnąć po "Listy do pałacu"? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki.

Kinga Michalska W powieściach Diaza obowiązuje zasada "umieść bohaterów w najgorszych możliwych sytuacjach". Dlatego jego arystokraci lądują w relacjach z najuboższymi, artyści wysyłani są na front, a antymonarchiści współpracują z królami

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Katarzyna Dydo

Gość: Kinga Michalska (znawczyni i miłośniczka literatury)

Data emisji: 18.04.2017

Godzina emisji: 11.45

kd/jsz

Czytaj także

"Śpiąca Alicja". Powieść o kobiecie, która wyprzedzała swoją epokę

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2017 17:10
- To arcyciekawy portret niezwykłej kobiety, bardzo inteligentnej, ciekawej świata, otwartej i postępowej, a jednak żyjącej w cieniu wybitnych umysłów - nie tylko swoich braci, ale i przedstawicieli całej epoki nastawionej na mężczyzn - opowiadała o Alicji James Kinga Michalska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Bogowie tanga". Świat kobiet w Argentynie sprzed 100 lat

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2017 13:37
- To trochę feminizująca powieść, a jej bohaterki są bardzo barwnie przedstawiane. To także historia o podróży, poszukiwaniu lepszego życia. W książce Caroliny De Robertis zarówno ludzie, jak i muzyka są równorzędnymi bohaterami - opowiadała Kinga Michalska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Księga luster". Czy zagadka zbrodni sprzed 25 lat zostanie rozwikłana?

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2017 13:10
Kryminał napisany przez E.O. Chiroviciego w 2016 roku to zawikłana, "szkatułkowa" historia tajemniczego zabójstwa sprzed 25 lat. - W tej głównej historii otwierają się przed czytelnikiem kolejne opowieści - mówiła Kinga Michalska.
rozwiń zwiń