"Bogowie tanga". Świat kobiet w Argentynie sprzed 100 lat

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2017 13:37
- To trochę feminizująca powieść, a jej bohaterki są bardzo barwnie przedstawiane. To także historia o podróży, poszukiwaniu lepszego życia. W książce Caroliny De Robertis zarówno ludzie, jak i muzyka są równorzędnymi bohaterami - opowiadała Kinga Michalska.
Audio
  • Kinga Michalska opowiada o książce "Bogowie tanga" Caroliny De Robertis (Stacja Kultura/Czwórka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Kiselev Andrey Valerevich

Flanagan_Pragnienie_1200.jpg
"Pragnienie". Prawdziwa historia Tasmanii

Powieść "Bogowie tanga" została napisana w 2015 roku, ale jej akcja przenosi czytelników do Włoch, do 1913 roku. - 17-letnia Leda wyrusza z niewielkiej miejscowości statkiem do Argentyny, gdzie ma się spotkać ze swoim mężem. Na miejscu okazuje się, że zginął on w ulicznej bójce i Leda, pozostawiona sama sobie, musi znaleźć pracę. Zostaje szwaczką, ale nęci ją tango. Dlatego wpada na szalony plan i przebiera się za mężczyznę, by dołączyć do zespołu, grającego w tamtejszych podrzędnych spelunkach - opowiadała Kinga Michalska.

W rozmowie z Kasią Dydo mówiła także o Argentynie z początku ubiegłego stulecia, którą nakreśliła Carolina De Robertis, ale także o samej autorce - Brytyjce, urugwajskiego pochodzenia, której literacki debiut z 2009 roku "Niewidoczna góra", stał się bestsellerem oraz został przetłumaczony na 11 języków i obsypany nagrodami.

Kinga Michalska Carolina De Robertis pokazuje, że świat kobiet w 1913 roku w Argentynie był trudny i zamknięty. Spełnianie marzeń było niemal niemożliwe

***

ytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Katarzyna Dydo

Gość: Kinga Michalska (znawczyni i miłośniczka literatury)

Data emisji: 21.03.2017

Godzina emisji: 11.30

kd/jsz

Czytaj także

"Istota zła" - w tej książce wieje chłodem

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2017 13:52
Luca D’Andrea, na co dzień nauczyciel w gimnazjum, podbił w 2016 roku światowe rynki księgarskie swoim thrillerem "Istota zła". - To był hit targów książki w Londynie, choć jej autor jest debiutantem - opowiadała Kinga Michalska, miłośniczka literatury.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czwórka poleca: Jessie Burton i jej "Muza"

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2017 13:53
- Mamy tu dwa plany czasowe, jest w tej książce sporo sztuki, artystów, są też ich muzy. Gdy opisane historie zaczynają się przenikać, czytelnik zadaje sobie pytanie, kto właściwie jest muzą, a kto artystą - mówi znawczyni literatury Kinga Michalska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Wysokie góry Portugalii". Książka jak wehikuł czasu

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2017 14:20
Yann Martel potrafi zaskoczyć czytelnika. Co książka, to nowy interesujący wątek, nietypowy bohater, nagły zwrot w akcji albo... skandal - opowiada Kinga Michalska i poleca kolejną książkę autora "Życia Pi".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Śpiąca Alicja". Powieść o kobiecie, która wyprzedzała swoją epokę

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2017 17:10
- To arcyciekawy portret niezwykłej kobiety, bardzo inteligentnej, ciekawej świata, otwartej i postępowej, a jednak żyjącej w cieniu wybitnych umysłów - nie tylko swoich braci, ale i przedstawicieli całej epoki nastawionej na mężczyzn - opowiadała o Alicji James Kinga Michalska.
rozwiń zwiń