"Księga luster". Czy zagadka zbrodni sprzed 25 lat zostanie rozwikłana?

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2017 13:10
Kryminał napisany przez E.O. Chiroviciego w 2016 roku to zawikłana, "szkatułkowa" historia tajemniczego zabójstwa sprzed 25 lat. - W tej głównej historii otwierają się przed czytelnikiem kolejne opowieści - mówiła Kinga Michalska.
Audio
  • O "Księdze luster" E.O. Chiroviciego opowiada Kinga Michalska (Stacja Kultura/Czwórka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/MarinaP

morderstwa i woń migdałów1200.jpg
?Morderstwa i woń migdałów". Camilla Läckberg jak Agatha Christie?

Sprawę śmierci pewnego profesora psychologii usiłuje rozwiązać agent literacki, po tym, jak otrzymał od tajemniczego pisarza fragment książki, który zawierał szczegóły tej zbrodni. - Do napisania tej książki Chirovivciego zainspirowała jego własna historia: pogrzeb, w którym uczestniczył jako chłopiec. Po latach dowiedział się jednak, że wcale go tam nie było. Po prostu tyle mu o tym wydarzeniu opowiadano, że je sobie doskonale wyobraził. Dlatego pułapki ludzkiej pamięci w tej książce odgrywają bardzo dużą rolę - tłumaczyła Michalska.

Pisarz Eugen O. Chirovici zaczynał jako… ekonomista, był też dziennikarzem radiowym i telewizyjnym. Jego pierwsza powieść "Masakra" stała się jednak bestsellerem w rodzinnej Rumunii. "Księga luster" to zaś jego debiut w języku angielskim. Co jeszcze zaskoczy czytelnika i dlaczego warto sięgnąć po tę książkę? Zapraszamy do wysłuchania nagrania rozmowy z Kingą Michalską.

Kinga Michalska Manipulacja wspomnieniami to ważny element historii opisanej w „Księdze luster”. Autor udowadnia, że nasza pamięć jest bardzo subiektywna

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Katarzyna Dydo

Gość: Kinga Michalska (znawczyni i miłośniczka literatury)

Data emisji: 28.03.2017

Godzina emisji: 11.30

kd/jsz

Czytaj także

Czwórka poleca: Jessie Burton i jej "Muza"

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2017 13:53
- Mamy tu dwa plany czasowe, jest w tej książce sporo sztuki, artystów, są też ich muzy. Gdy opisane historie zaczynają się przenikać, czytelnik zadaje sobie pytanie, kto właściwie jest muzą, a kto artystą - mówi znawczyni literatury Kinga Michalska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Śpiąca Alicja". Powieść o kobiecie, która wyprzedzała swoją epokę

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2017 17:10
- To arcyciekawy portret niezwykłej kobiety, bardzo inteligentnej, ciekawej świata, otwartej i postępowej, a jednak żyjącej w cieniu wybitnych umysłów - nie tylko swoich braci, ale i przedstawicieli całej epoki nastawionej na mężczyzn - opowiadała o Alicji James Kinga Michalska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Pragnienie" Richarda Flanagana. Prawdziwa historia Tasmanii?

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2017 14:41
- Richard Flanagan w "Pragnieniu" stawia odważną tezę, że "zapowiedzią" dla Holokaustu tak naprawdę był los mieszkańców Tasmanii kilkadziesiąt lat wcześniej. Wówczas z żyjących tam Aborygenów, zostało… 50 osób - mówiła Kinga Michalska w Czwórce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Bogowie tanga". Świat kobiet w Argentynie sprzed 100 lat

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2017 13:37
- To trochę feminizująca powieść, a jej bohaterki są bardzo barwnie przedstawiane. To także historia o podróży, poszukiwaniu lepszego życia. W książce Caroliny De Robertis zarówno ludzie, jak i muzyka są równorzędnymi bohaterami - opowiadała Kinga Michalska.
rozwiń zwiń