Czwórka poleca: Antonio Tabucchi i "Dla Isabel. Mandala"

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2017 16:43
- Kluczem do tej powieści jest fakt, że prawda nie istnieje, jest tak subiektywna, jak pamięć kolejnych bohaterów książki - opowiada Kinga Michalska, miłośniczka literatury.
Audio
  • O książce "Dla Isabel. Mandala" Antoniego Tabucchi opowiada Kinga Michalska (Stacja Kultura/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/andriano.cz

taniec tango para 1200.jpg
"Bogowie tanga". Jak rozwikłać zagadkę zbrodni sprzed lat?

"Dla Isabel. Mandala" to krótka powieść, której bohaterem jest portugalski pisarz o polskich korzeniach. - Szuka swojej, zaginionej w dziwnych okolicznościach, przyjaciółki. Nie wiemy, kim jest Isabel, choć główny bohater rozmawia z dziewięciorgiem ludzi, znających ją na różnych etapach jej życia: z nianią, koleżanką ze studiów, czy strażnikiem więzienia, w którym Isabel wylądowała - wymieniała Kinga Michalska. Jak przekonywała, tytułowa mandala symbolizuje próby odzyskania przez głównego bohatera wewnętrznej harmonii i równowagi, a także poznawanie siebie. - Odkrywanie prawdy o sobie samym poprzez poszukiwanie innego człowieka to tylko jedna z interpretacji tej książki - opowiadała Michalska.


Flanagan_Pragnienie_1200.jpg
"Pragnienie". Prawdziwa historia Tasmanii

Włosko-portugalski pisarz Antonio Tabucchi stworzył "Dla Isabel" kilkanaście lat przed śmiercią, ale książka ta wydana została już po niej. Dlaczego tak się stało i jak wyglądało burzliwe życie samego pisarza? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Katarzyna Dydo

Gość: Kinga Michalska (znawczyni i miłośniczka literatury)

Data emisji: 25.04.2017

Godzina emisji: 11.45

kd/mc

Czytaj także

"Azyl" Diane Ackerman. Historia Antoniny Żabińskiej

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2017 16:22
- "Azyl" to historia Antoniny i Jana Żabińskich, szefów warszawskiego zoo w okresie wojennym, którzy dając schronienie żydowskim uciekinierom z getta, uratowali wiele ludzkich istnień - opowiadała Kinga Michalska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Listy do pałacu". Kiedy prawda przenika fikcję

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2017 13:04
"Listy do pałacu" Jorge Diaza to wielowątkowa, oparta częściowo na faktach powieść historyczna, której akcja obejmuje czasy pierwszej wojny światowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Audiobooki i e-booki - nowy rozdział w czytelnictwie?

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2017 16:12
Rynek książek elektronicznych zrewolucjonizował sposób korzystania z literatury. Czy Polacy porzucają książki tradycyjne na rzecz elektronicznych?
rozwiń zwiń