Audiobooki i e-booki - nowy rozdział w czytelnictwie?

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2017 16:12
Rynek książek elektronicznych zrewolucjonizował sposób korzystania z literatury. Czy Polacy porzucają książki tradycyjne na rzecz elektronicznych?
Audio
  • Czytelnictwo e-booków i słuchalność audiobooków w Polsce - rozmowa z Martyną Bednarczyk i Anną Kotlonek-Kowalik (Stacja Kultura/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/artem evdokimov

listy do pałacu książka 663.jpg
"Listy do pałacu". Kiedy prawda przenika fikcję

- Popularność audiobooków w Polsce rośnie z roku na rok o około 100 procent, a już 80 proc. tytułów ze szczytów list księgarni internetowych możemy od razu kupić w wersji elektronicznej - mówiła Martyna Bednarczyk, ekspertka w zakresie e-booków i audiobooków. Zaś, jak podkreślała Anna Kotlonek-Kowalik, dyrektorka wydawcznicza z Biblioteki Akustycznej, zmienia się także sposób myślenia Polaków, upada opinia, że "słuchanie książek jest mniej wartościowe niż czytanie". - Wielu ludzi, którzy słuchają audiobooków, czyta także tradycyjne książki. A w przypadku nagrań, interpretacja aktorska treści jest wartością dodaną. Są budowane postacie, które przekazują emocje - mówiła. - W domu chętniej czytamy tradycyjne książki, ale gdy wychodzimy na zewnątrz, podczas wyjazdów, zabieramy ze sobą lekkie e-booki i audiobooki - dodała.


antonina żabińska pap 1200.jpg
"Azyl" Diane Ackerman. Historia Antoniny Żabińskiej

23 kwietnia przypada Światowy Dzień Książki - to gigantyczne wydarzenie, obchodzone jest co roku w ponad 100 krajach na całym globie. Co będzie działo się w Polsce z okazji tego święta? Gdzie najczęściej słuchamy audiobooków i za co wciąż jednak cenimy tradycyjne, papierowe wydania? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Katarzyna Dydo

Goście: Martyna Bednarczyk (Virtualo.pl, ekspertka w dziedzinie e-booków), Anna Kotlonek-Kowalik (dyrektorka wydawnicza Biblioteki Akustycznej, ekspertka w dziedzinie audiobooków)

Data emisji: 19.04.2017

Godzina emisji: 11.10

kd/jsz

Czytaj także

Czwórka poleca: Jessie Burton i jej "Muza"

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2017 13:53
- Mamy tu dwa plany czasowe, jest w tej książce sporo sztuki, artystów, są też ich muzy. Gdy opisane historie zaczynają się przenikać, czytelnik zadaje sobie pytanie, kto właściwie jest muzą, a kto artystą - mówi znawczyni literatury Kinga Michalska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Śpiąca Alicja". Powieść o kobiecie, która wyprzedzała swoją epokę

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2017 17:10
- To arcyciekawy portret niezwykłej kobiety, bardzo inteligentnej, ciekawej świata, otwartej i postępowej, a jednak żyjącej w cieniu wybitnych umysłów - nie tylko swoich braci, ale i przedstawicieli całej epoki nastawionej na mężczyzn - opowiadała o Alicji James Kinga Michalska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Bogowie tanga". Świat kobiet w Argentynie sprzed 100 lat

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2017 13:37
- To trochę feminizująca powieść, a jej bohaterki są bardzo barwnie przedstawiane. To także historia o podróży, poszukiwaniu lepszego życia. W książce Caroliny De Robertis zarówno ludzie, jak i muzyka są równorzędnymi bohaterami - opowiadała Kinga Michalska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Księga luster". Czy zagadka zbrodni sprzed 25 lat zostanie rozwikłana?

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2017 13:10
Kryminał napisany przez E.O. Chiroviciego w 2016 roku to zawikłana, "szkatułkowa" historia tajemniczego zabójstwa sprzed 25 lat. - W tej głównej historii otwierają się przed czytelnikiem kolejne opowieści - mówiła Kinga Michalska.
rozwiń zwiń