"Punkt krytyczny..." - filmowcy o ochronie klimatu

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2017 13:00
- Już od XIX wieku wiemy, że jeśli zwiększymy emisję gazów cieplarnianych to temperatura rośnie. To jest ugruntowana wiedza naukowa - tłumaczył w "Stacji Kultura" Marcin Popkiewicz, ekspert ds. zmian klimatu i jeden z twórców pierwszego polskiego filmu dokumentalnego o zmianach klimatycznych "Punkt Krytyczny. Energia odNowa".
Audio
  • Urszula Sławiec i Marcin Popkiewicz o dokumencie "Punkt Krytyczny. Energia odNowa" (Stacja Kultura/Czwórka)
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne) Foto: Thammanoon Khamchalee/Shutterstock.com

Marcin Popkiewicz Nawet w Chinach świadomość rewolucji energetycznej została przyjęta. Nie mamy wyboru, musimy w tych zmianach uczestniczyć

Twórcy dokumentu "Punkt Krytyczny. Energia odNowa", którego narratorem jest Marcin Dorocińskim, w jasny sposób pokazują, dlaczego klimat nagle się zmienia i przed jakimi wyzwaniami w związku z tym staje nasza cywilizacja. - Chodzi o to, żeby nie dopuścić do poważnych zmian, które spowodują destabilizację sytuacji geopolitycznej i gospodarczej - mówił Marcin Popkiewicz. - Ciekawe jest, że film, który opowiada o tym, co jest na świecie szeroko dyskutowane w Polsce wzbudza takie kontrowersje - zaznaczyła Urszula Sławiec, druga reżyserka dokumentu.

Jak twierdziła, wspomniane kontrowersje dotyczą przede wszystkim kierunku obranego przez ustawodawców. -  Jednym z najmocniejszych akcentów pracy nad filmem była wizyta na Śląsku, który ciągle jeszcze węglem stoi. Mieliśmy wtedy okazję poznać ludzi oddanych tej energetyce oraz ich dzieci, które zdają sobie sprawę z tego, że węgiel należy do przeszłości - wyjaśniała.

Urszula Sławiec Nasz dokument to mozaika różnych tematów. Podążając za ludzkimi historiami pokazujemy różne problemy ekologiczne

"Punkt Krytyczny. Energia odNowa" pokazywany jest w ramach festiwalu Millenium Docs Against Gravity, a w Czwórce zaproszeni goście zdradzili, gdzie w najbliższym czasie będzie można go zobaczyć. Mówili też o jego wersji serialowej, a także o pytaniach, które stawia - co każdy z nas dla dobra klimatu może zrobić oraz co to jest polityka klimatyczna?

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Goście: Urszula Sławiec (druga reżyserka dokumentu "Punkt Krytyczny. Energia odNowa"), Marcin Popkiewicz (ekspert ds. zmian klimatu)

Data emisji: 15.05.2017

Godzina emisji: 10.08

jsz/kd

Czytaj także

Beksińscy. Życie przez pryzmat codziennej rutyny

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2017 14:17
- Zdzisław Beksiński obsesyjnie rejestrował te same sytuacje, na przykład, gdy Tomek jadł obiad, za co syn się na niego wściekał - mówi Marcin Borchardt, reżyser filmu dokumentalnego "Beksińscy. Album wideofoniczny".  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Oglądaj dokumenty i oderwij się od siebie

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2017 15:35
- Na festiwalu Millenium Docs Against Gravity proponujemy publiczności oderwanie się od przyzwyczajeń, od tego, co myślą o świecie, a nawet od stereotypów dotyczących samych filmów dokumentalnych - mówił w Czwórce Artur Liebhart, organizator wydarzenia, które od kilkunastu lat obecne jest w kinach w całej Polsce.  
rozwiń zwiń