X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Beksińscy. Życie przez pryzmat codziennej rutyny

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2017 14:17
- Zdzisław Beksiński obsesyjnie rejestrował te same sytuacje, na przykład, gdy Tomek jadł obiad, za co syn się na niego wściekał - mówi Marcin Borchardt, reżyser filmu dokumentalnego "Beksińscy. Album wideofoniczny".  
Audio
  • "Beksińscy. Album wideograficzny". Jak powstawał dokument stworzony wyłącznie z materiałów archiwalnych? (Stacja Kultura/Czwórka)
Zdzisław Beksiński w swojej pracowni. Warszawa, 27. 03. 1994
Zdzisław Beksiński w swojej pracowni. Warszawa, 27. 03. 1994 Foto: PAP/Andrzej Rybczyński

Marcin Borchardt Dzisiaj Beksińscy to "marka", która pociąga wiele osób. Ciągle pojawia się na ich temat mnóstwo publikacji

Po głośnej i kontrowersyjnej "Ostatniej Rodzinie" Jana P. Matuszyńskiego, będziemy mieli okazję poznać historię rodziny Beksińskich przez pryzmat prywatnych, nigdy wcześniej w takiej formie niepublikowanych, dźwiękowych, filmowych i fotograficznych materiałów archiwalnych - spora ich część pochodzi ze zbiorów samych Beksińskich. - Opowieść "Albumu wideofonicznego" jest prowadzona w pierwszej osobie głosem samego artysty. Nie ma tu innego komentarza - tłumaczy Marcin Borchardt. - Chcieliśmy dotrzeć do wszystkiego, co Bekisiński nakręcił i co o nim nakręcono. Korzystaliśmy ze zbiorów Muzeum Historycznego w Sanoku, archiwów TVP i WFDiF, Piotra Dmochowskiego, a także telewizji zagranicznych - dodaje.

Przez niemal pół wieku Zdzisław Beksiński dokumentował całkowicie prozaiczne, codzienne życie swojej najbliższej rodziny. - To jest zupełnie niezwykłe. Zależało mu na czystej dokumentacji, a dla mnie to jest performatywny, filmowy projekt artystyczny - przekonuje Marcin Borchardt. A w jakim momencie twórcy dokumentu zaczynają opowieść? - Nie chcę zdradzać pierwszej sceny, mogę jednak powiedzieć, że w film rozpoczyna się w 1957 roku, gdy Beksiński kupuje pierwszy magnetofon.

Marcin Borchardt Materiały z prywatnego archiwum Beksińskich kręciła cała rodzina. Wszyscy oni byli z kamerą zaprzyjaźnieni   

Jak bliskim prawdy obrazem losów rodziny Beksińskich będzie film "Beksińscy. Album wideofoniczny" oraz kiedy pojawi się on na ekranach naszych kin - odpowiedzi na te i inne pytania o dokumencie Marcina Borchardta znajdziecie w nagraniu całej rozmowy.

Zobacz teaser filmu

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Katarzyna Dydo

Gość: Marcin Borchardt (reżyser)

Data emisji: 30.03.2017

Godzina emisji: 11.13

jsz/kd

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Literatura jak film, czy film jak literatura?

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2017 12:02
Literaci w Studiu Munka przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich to wyjątkowy na skale światową eksperyment, a także powrót do dobrych tradycji polskiego filmu z czasów Tadeusza Konwickiego i Ernesta Brylla. O tym, na czym ten wyjątkowy projekt polega, w "Stacji Kultura" opowiadają dziennikarka Justyna Sobolewska oraz pisarz Jakub Małecki.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przedwojenne gwiazdy kina. Skazane na zapomnienie?

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2017 15:40
- Wykonałem tytaniczną pracę. Przejechałem 12 tysięcy kilometrów, przekopałem się przez tony starych gazet. Dotarłem do faktów, których nikt wcześniej nie odkrył i poznałem nowe oblicze przedwojennych gwiazd polskiego kina - opowiada Grzegorz Rogowski, autor książki "Skazane na zapomnienie. Polskie aktorki filmowe na emigracji".
rozwiń zwiń