Oglądaj dokumenty i oderwij się od siebie

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2017 15:35
- Na festiwalu Millenium Docs Against Gravity proponujemy publiczności oderwanie się od przyzwyczajeń, od tego, co myślą o świecie, a nawet od stereotypów dotyczących samych filmów dokumentalnych - mówił w Czwórce Artur Liebhart, organizator wydarzenia, które od kilkunastu lat obecne jest w kinach w całej Polsce.  
Audio
  • Co zobaczymy w tym roku na festiwalu Millenium Docs Against Gravity? (Stacja Kultura/Czwórka)
(zdj. ilustracyjne)
(zdj. ilustracyjne)Foto: Take Photo/Shutterstock.com

Startująca 12 maja, 14. edycja Millenium Docs Against Gravity zagości w Warszawie, Gdyni, Bydgoszczy, Wrocławiu i Lublinie. - Dodatkowo, w weekend 19-21 maja pojawimy się w 20 innych polskich miastach - zachęcał Artur Liebhart. - Selekcja filmów, którą pokazujemy to obrazy, które miały swoje premiery na najważniejszych festiwalach na świecie. To są duże produkcje filmowe - dodał.

A jakie są najnowsze trendy w kinematografii dokumentalnej? - Tendencje są paradoksalne. Twórcy uciekają od teraźniejszości, od tego co nasz otacza, co jest tu i teraz. Coraz większe są ambicje, aby pokazywać to, co będzie - zaznaczył Artur Liebhart.

Wyrazem takiego przyszłościowego spojrzenia są z pewnością proponowane przez organizatorów Millenium Docs Against Gravity pokazy filmów tworzonych w technice virtual reality. - Na taką skalę, w kilku miastach jednocześnie technologia ta nie była jeszcze pokazywana - tłumaczył zaproszony gość. Jakich takie seanse dostarczają nam przeżyć oraz jak wyglądają one w praktyce?

Zapraszamy do wysłuchania nagrania całej audycji, w której Przemek Rydzewski z festiwalu Millenium Docs Against Gravity mówił także o sekcjach tematycznych programu wydarzenia.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Goście: Artur Liebhart i Przemek Rydzewski (Millenium Docs Against Gravity) 

Data emisji: 8.05.2017

Godzina emisji: 10.09

jsz/kd

Czytaj także

Magnus von Horn: ciekawią mnie ekstremalne sytuacje

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2017 14:01
- A także to, jak ludzie w takich krańcowych momentach odnajdują się - mówił reżyser w rozmowie z Kają Zemłą przy okazji spotkania poświęconego jego twórczości w Narodowym Instytucie Audiowizualnym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przedwojenne gwiazdy kina. Skazane na zapomnienie?

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2017 15:40
- Wykonałem tytaniczną pracę. Przejechałem 12 tysięcy kilometrów, przekopałem się przez tony starych gazet. Dotarłem do faktów, których nikt wcześniej nie odkrył i poznałem nowe oblicze przedwojennych gwiazd polskiego kina - opowiada Grzegorz Rogowski, autor książki "Skazane na zapomnienie. Polskie aktorki filmowe na emigracji".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Beksińscy. Życie przez pryzmat codziennej rutyny

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2017 14:17
- Zdzisław Beksiński obsesyjnie rejestrował te same sytuacje, na przykład, gdy Tomek jadł obiad, za co syn się na niego wściekał - mówi Marcin Borchardt, reżyser filmu dokumentalnego "Beksińscy. Album wideofoniczny".  
rozwiń zwiń