"Nazywam się Cukinia". Historie z domu dziecka

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2017 15:43
- W tej książce, której autorem jest Gilles Paris, wszystko opisane jest z perspektywy dziesięcioletniego chłopca. To pomaga nam zrozumieć jego naiwność i to, że dzieci nie mogą wiedzieć pewnych rzeczy, które my wiemy - mówiła w "Stacji Kultura" Katarzyna Płońska z wydawnictwa Świat Książki. 
Audio
  • Katarzyna Płońska i Anna Choszcz-Sendrowska o rodzicielstwie zastępczym oraz książce i filmie "Nazywam się Cukinia" (Stacja Kultura/Czwórka)
Fragment okładki wydawanej przez Świat Książki książki Nazywam się Cukinia
Fragment okładki wydawanej przez Świat Książki książki "Nazywam się Cukinia"Foto: materiały promocyjne

Anna Choszcz-Sendrowska Film i książka "Nazywam się cukinia" są ważne, bo pokazują najmłodszym, że dzieci mogą mieć różne rodziny

"Nazywam się Cukinia" opowiada historię chłopca o imieniu Ikar oraz grupy jego przyjaciół i przyjaciółek z domu dziecka, gdzie trafia po tym, jak nieumyślnie powoduje śmierć matki. - Ta książka nie powstała teraz. Wznowiliśmy jej wydanie ze względu na film. Wcześniej istniała pod tytułem "To ja matołek" - tłumaczyła Katarzyna Płońska. Film animowany, który na podstawie "Nazywam się Cukinia" powstał zyskał ogromny rozgłos - nie tylko był nominowany do Oskara, zdobył Cezara za najlepszy film animowany i adaptację, ale także został nagrodzony przez publiczność na Warszawskim Festiwalu Filmowym.

O tym, jak książka i animacja stały się przyczynkiem do otwarcia dyskusji na temat rodzicielstwa zastępczego, w Czwórce opowiadała Anna Choszcz-Sendrowska z SOS Wiosek Dziecięcych. Jak przekonywała, każda historia pokazana w "Nazywam się Cukinia" jest bardzo przejmująca i bardzo prawdziwa. - To jest tak, jak w naszej działalności. Smutne jest to, że dzieci są po takich przejściach, ale pocieszające jest to, że spotykają ludzi z wielkimi sercami - mówiła Anna Choszcz-Sendrowska.

Sprawdź też:
matka córka zabawa dom 1200x660.jpg
Zajęcie na trzy etaty. Jak zostać Rodzicem SOS?

Dlaczego jej zdaniem film ten dzieci powinny oglądać z rodzicami, w jaki sposób SOS Wioski Dziecięce działają, żeby zmienić wizerunek rodzicielstwa zastępczego w Polsce, jakie są ich najpilniejsze potrzeby oraz na czym polega ich akcja "#czekaNIE" - tego wszystkiego dowiecie się słuchając nagrania całej rozmowy z Czwórkowego studia.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Katarzyna Dydo

Goście: Katarzyna Płońska (Świat Książki), Anna Choszcz-Sendrowska (SOS Wioski Dziecięce)

Data emisji: 14.06.2017

Godzina emisji: 10.08

jsz/kd

Czytaj także

Dobre książki dla dzieci. Rozpalają wyobraźnię

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2017 12:38
- Od kliku lat z czystym sumieniem mogę mówić, że na rynku książek dla dzieci jest bardzo dobrze - mówi w "Stacji Kultura" Ewa Świerżewska, krytyczka literatury dziecięcej, tłumaczka i redaktorka naczelna portalu Qlturka.pl.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Operacja plastyczna głosu w "Sztukmistrzu z Tczewa"

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2017 11:58
- W mojej książce w sposób łatwy i przyjemny wyjaśniam z pozoru trudne rzeczy - mówi w Czwórce Jakub Porada, dziennikarz telewizyjny, podróżnik, ekspert od mówienia, a także kiedyś aktor scen muzycznych. 
rozwiń zwiń