Polskie Radio
Section05
SOS Wioski Dziecięce

SOS Wioski Dziecięce dla sierot z Ukrainy. "Musimy im zapewnić bezpieczeństwo"

- To są dzieci po bardzo trudnych przejściach, nie tylko ze względu na wojnę. Wiele przeżyły, w ich domach była przemoc, alkohol, były wykorzystywane, wielką traumą było dla nich już rozdzielenie z rodziną biologiczną - mówiła w Polskim Radiu 24 Anna Choszcz-Sendrowska, dyrektorka działu komunikacji i PR Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce. 
Zobacz więcej na temat:  pomoc Ukraina dzieci SOS Wioski Dziecięce POLSKA

Pomoc dla uchodźców z Ukrainy. W Lublinie powstaje Dom dla Dzieci

Po rosyjskiej inwazji na Ukrainę Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce przyjęło w swoje progi ponad setkę dzieci z siostrzanych placówek za naszą wschodnią granicą. Teraz pomocą trzeba objąć tych, którzy są rozproszeni po całym kraju i mieszkają na przykład w hotelach. W tym celu w Lublinie powstaje pierwszy w Polsce Dom dla Dzieci. 
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Jedynka Ukraina SOS Wioski Dziecięce Lublin społeczeństwo pomoc społeczna uchodźcy dzieci

Pomoc dla ukraińskich dzieci w pieczy zastępczej. "Chcemy im zapewnić dom pełen miłości"

- W tym momencie staramy się przede wszystkim - zgodnie z misją naszej organizacji - zapewnić dzieciom bezpieczny dom, pełen miłości, w którym będą się czuły bezpieczne, w którym nie będą się obawiać, że za chwilę spadnie kolejna bomba - mówił w Polskim Radiu 24 Łukasz Łagód, psycholog z fundacji SOS Wioski Dziecięce.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Antoni Trzmiel POLSKA społeczeństwo uchodźcy Ukraina Rosja wojna 2022 serwis wschodni SOS Wioski Dziecięce dzieci

tylko u nas Ukraińskie dzieci w Polsce. Nie wszyscy z rodzicami

- Słyszymy rozdzierające serca historie o ojcach (lub rodzinach) przybywających z dziećmi na granicę i przekazujących je straży granicznej. Ojcowie (lub rodziny) tych dzieci zostają na Ukrainie. Liczba takich przypadków nie została jednak jeszcze dokładnie określona przez władze państw sąsiadujących z Ukrainą – informuje portal polskieradio24.pl Monika Kacprzak, rzeczniczka prasowa UNICEF Polska.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo dzieci pomoc UNICEF SOS Wioski Dziecięce Polskie Radio 24 POLSKA

Akcja #sklejamyrodziny. Bo kryzys może się zdarzyć w każdej rodzinie

Wciąż za mało Polaków korzysta z pomocy psychologicznej, bo jest w nas zakorzenione przekonanie, że kryzysu powinniśmy się wstydzić, a tymczasem może on się zdarzyć w każdej rodzinie. Przekonuje o tym m.in. aktorka Anna Dereszowska, ambasador SOS Wiosek Dziecięcych, która wraz z innymi znanymi osobami wzięła udział w akcji #sklejamyrodziny.
Zobacz więcej na temat:  dzieci młodzież SOS Wioski Dziecięce rodzina pomoc psychologia

Nowy przewodnik SOS Wioski Dziecięce dla nauczycieli

Fundacja SOS Wioski Dziecięce wydała przewodnik dla nauczycieli, informujący jak pomagać dzieciom obciążonym przez problemy w domu. - To drogowskaz, ułatwiający rozpoznanie - mówiła w radiowej Jedynce Anna Choszcz-Sendrowska z SOS Wioski Dziecięce. - Nauczyciele chcą pomagać, ale jeszcze nie wiedzą jak - wtórowała jej Aleksandra Sikorska, psycholog.
Zobacz więcej na temat:  dzieci psychologia psychologia dziecięca SOS Wioski Dziecięce Mateusz Drozda edukacja POLSKA