Marek Krajewski o Mocku: odkryłem jego liryczną naturę

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2017 14:40
Eberhard Mock powraca w nowej książce Marka Krajweskiego. - To kontynuacja cyklu, w którym opisuję przygody młodego Mocka. Tym razem punktem wyjścia dla mojej opowieści jest zorganizowana w ogrodzie zoologicznym wystawa... ludzi - opowiada pisarz Marek Krajewski.
Audio
  • Marek Krajewski o "Ludzkim zoo" i przemianie detektywa Mocka (Stacja Kultura/Czwórka)
Marek Krajewski i Kasia Dydo w studiu Czwórki
Marek Krajewski i Kasia Dydo w studiu CzwórkiFoto: Czwórka

Takie ekspozycje były niezwykle popularnie na przełomie XIX i XX wieku. - Akcję mojej powieści zdecydowałem się osadzić w czasach Cesarstwa Niemieckiego i powiązać z Afryką, bo to właśnie ludzie z tego rejonu świata byli pokazywani na wystawach w zoo. I tutaj stanąłem przed bardzo trudnym zadaniem - jak człowiek, który nigdy nie był w Kamerunie, ma odtworzyć tropikalny świat wilgotnego brzucha Afryki - wspomina gość Czwórki i zdradza, jak sobie poradził z tym zadaniem i to bez ruszania się z domu.


Czytaj także
marcin grygier 1200.JPG
Marcin Grygier. Jak z chemika zostać autorem kryminałów?

Marek Krajewski opowiada też, jaką przemianę duchową przeżył Mock i co mają z tym wspólnego czytelniczki, co trzeba zrobić, żeby uczynić postać niejednoznaczną i jak daleko w przeszłość Mocka zamierza sięgnąć w kolejnej powieści.  

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Katarzyna Dydo

Data emisji: 24.08.2017

Godzina emisji: 11.11

kul/kk

Czytaj także

"Azyl" Diane Ackerman. Historia Antoniny Żabińskiej

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2017 16:22
- "Azyl" to historia Antoniny i Jana Żabińskich, szefów warszawskiego zoo w okresie wojennym, którzy dając schronienie żydowskim uciekinierom z getta, uratowali wiele ludzkich istnień - opowiadała Kinga Michalska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Kartagina" - między kryminałem a literacką panoramą Ameryki

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2017 15:42
- Wyrafinowany kryminał, misternie ułożona, pełna łamigłówek i niedopowiedzeń opowieść - mówiła o książce Joyce Carol Oates Czwórkowa ekspertka literacka Kinga Michalska.
rozwiń zwiń