"Kartagina" - między kryminałem a literacką panoramą Ameryki

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2017 15:42
- Wyrafinowany kryminał, misternie ułożona, pełna łamigłówek i niedopowiedzeń opowieść - mówiła o książce Joyce Carol Oates Czwórkowa ekspertka literacka Kinga Michalska.
Audio
  • O książce "Kartagina" autorstwa Joyce Carol Oates opowiada Kinga Michalska (Stacja Kultura/Czwórka)
Jedną z bohaterek Kartaginy jest porwana 19-latka
Jedną z bohaterek "Kartaginy" jest porwana 19-latkaFoto: Shutterstock.com/ ASDF_MEDIA

kobieta schody park 1200.jpg
"Kobieta na schodach". Czas zatrzymany jak w obrazie

- Kartaginie pewnego dnia znika piękna 19-latka i nie udaje się jej odnaleźć. Wątek kryminalny rozwija się, gdy policja podejrzewa o porwanie pewnego weterana wojny w Iraku, a jednocześnie narzeczonego siostry zaginionej - opowiada Kinga Michalska.

Autorka książki, Joyce Carol Oates, obecnie uważana za jedną z najwybitniejszych amerykańskich pisarek, to także eseistka, dramaturg, wykładowczyni akademicka. - Pisze książki dla dzieci, horrory i sztuki teatralne, gatunki i tematyka są bardzo różnorodne: z jednej strony mamy ostrą społeczną krytykę, z drugiej opowieści gotyckie - mówiła Michalska. Czy właśnie dlatego "Kartagina" jest wyjątkowym kryminałem i jak na intrygę opisaną w książce wpływa tło jej akcji, czyli niewielkie miasteczko i zamknięta społeczność, w której bardzo trudno jest utrzymać tajemnice? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Katarzyna Dydo

Gość: Kinga Michalska

Data emisji: 5.06.2017

Godzina emisji: 10.08

kd/mz

Czytaj także

"Śpiąca Alicja". Powieść o kobiecie, która wyprzedzała swoją epokę

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2017 17:10
- To arcyciekawy portret niezwykłej kobiety, bardzo inteligentnej, ciekawej świata, otwartej i postępowej, a jednak żyjącej w cieniu wybitnych umysłów - nie tylko swoich braci, ale i przedstawicieli całej epoki nastawionej na mężczyzn - opowiadała o Alicji James Kinga Michalska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Księga luster". Czy zagadka zbrodni sprzed 25 lat zostanie rozwikłana?

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2017 13:10
Kryminał napisany przez E.O. Chiroviciego w 2016 roku to zawikłana, "szkatułkowa" historia tajemniczego zabójstwa sprzed 25 lat. - W tej głównej historii otwierają się przed czytelnikiem kolejne opowieści - mówiła Kinga Michalska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Azyl" Diane Ackerman. Historia Antoniny Żabińskiej

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2017 16:22
- "Azyl" to historia Antoniny i Jana Żabińskich, szefów warszawskiego zoo w okresie wojennym, którzy dając schronienie żydowskim uciekinierom z getta, uratowali wiele ludzkich istnień - opowiadała Kinga Michalska.
rozwiń zwiń