Splat!FilmFest. Wszystko, co kochają fani horrorów

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2017 16:50
- Horrory oglądam już od lat, więc po niewielu filmach mam traumę. W tym gatunku chodzi nie tylko o to, żeby się bać, ale żeby traktować go jak dobre kino - przekonuje Monika Stolat, dyrektorka międzynarodowego festiwalu kina grozy Splat!FilmFest 3. 
Audio
  • Co w programie trzeciej edycji Splat!FilmFest? (Stacja Kultura/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Stock-Asso/Shutterstock.com

Monika Stolat Sporo jest widzów, którzy horror banalizują, nie traktują go poważnie. A to ważny gatunek, stanowiący istotną część naszej kultury

Jak twierdzi Monika Stolat, wiele horrorów trafiających do oficjalnego obiegu nie ma wysokiej wartości artystycznej. - Dlatego często można odnieść wrażenie, że ciężko znaleźć dobry film grozy - wyjaśnia zaproszona ekspertka. A jakie filmy zobaczymy podczas odbywającego się od 15 do 24 września w Lublinie Splat!FilmFest 3?

- Nasz festiwal robimy na poważnie i tylko z dobrymi filmami - przekonuje Monika Stolat, która w ciągu ostatnich miesięcy obejrzała około 200 filmów grozy. Splat!FilmFest to w dużej mierze pokazy najlepszych i najważniejszych horrorów oraz thrillerów z 2017 i 2016 roku, a cały festiwalowy program został podzielony na sekcje. - Na przykład w sekcji "Strach i terror" są filmy, które najbardziej przerażają: zarówno typowe filmy grozy, jak i kino okrutne. To sekcja dla widzów o bardzo mocnych nerwach - ostrzega dyrektorka Splat!FilmFest.

Sprawdź też:
nóż pomidory 1200x660.jpg
Kulinarne kryminały - zbrodnia z jedzeniem w tle

W rozmowie z Michałem Piwowarkiem Monika Stolat mówi też o najohydniejszym filmie świata, który na festiwalu będzie można zobaczyć, oraz dlaczego w programie Splat!FilmFest znalazły się filmy Andrzeja Żuławskiego. Opowiada też o tym, w jakich spotkaniach i wykładach podczas wydarzenia w Centrum Kultury w Lublinie będzie można uczestniczyć, a także zdradza imiona festiwalowych gości. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Michał Piwowarek

Gość: Monika Stolat (dyrektorka Splat!FilmFest)

Data emisji: 4.09.2017

Godzina emisji: 10.19

jsz/jp

Czytaj także

"Korzenie i kultura". Czwórka odwiedziła Lublin

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2017 18:00
Tym razem w cyklu audycji wyjazdowych "PlenAir" gościliśmy w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie, gdzie odbywał się festiwal muzyczny "Korzenie i kultura".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Splat!FilmFest. Różnorodność w kinie grozy

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2017 15:25
- Na Splat!FilmFest kategorię kina grozy traktujemy trochę jak duży worek. Są tu nie tylko filmy, które straszą ale także takie, które obrzydzają - mówiła w rozmowie z Kasią Dydo Monika Stolat, dyrektorka artystyczna Splat!FilmFest. Czy Polska jest mocna w horrorach?
rozwiń zwiń