Książka jak odtrutka na dzisiejszy obraz Orientu

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2017 20:13
- Erudycja Mathiasa Enarda jest powalająca. Możemy wraz z jego książkami odbyć podróż przez muzykę, literaturę i wątki kulturowe, które budowały zarówno kulturę Zachodu, jak i Wschodu - mówi Kinga Michalska, krytyczka literacka.
Audio
  • Literatura podróżnicza na lato? Poleca Kinga Michalska (Stacja Kultura/Czwórka)
Busola to obsypana nagrodami niezwykła powieść o orientalnej miłości i spotkaniu kultur
"Busola" to obsypana nagrodami niezwykła powieść o orientalnej miłości i spotkaniu kulturFoto: jpeter2/ Pixabay/ CC0 Creative Commons

Wydawnictwo Literackie Wydawnictwo Literackie

"Busola" Mathiasa Enarda to literacka hybryda, wykorzystująca różne gatunki literackie oraz zapis strumienia świadomości. - Można ją odczytywać jako powieść o podróżach, piękny romans lub książkę o literaturze, kulturze i architekturze Wschodu. Ta książka bazuje na tym, co Orient dał Zachodowi, a Zachód Orientowi - opowiada Kinga Michalska.

Mathias Enard to jednocześnie dziennikarz, tłumacz i pisarz, specjalizujący się w kulturze Orientu. Pisarz studiował arabistykę i historię sztuki, zna arabski i perski, przez dziesięć lat mieszkał na Bliskim Wschodzie, a w Syrii przez cztery lata. - Autor wielokrotnie podkreślał, że napisał "Busolę", by była odtrutką na obraz Wschodu, który budują wydarzenia współczesne, związane z terroryzmem - podkreśla krytyczka.

Czym jest tytułowa "Busola"? Jak czyta się książki Mathiasa Enarda? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Kinga Michalska (znawczyni literatury)

Data emisji: 5.09.2017

Godzina emisji: 11.40

sm

Czytaj także

"Azyl" Diane Ackerman. Historia Antoniny Żabińskiej

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2017 16:22
- "Azyl" to historia Antoniny i Jana Żabińskich, szefów warszawskiego zoo w okresie wojennym, którzy dając schronienie żydowskim uciekinierom z getta, uratowali wiele ludzkich istnień - opowiadała Kinga Michalska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Księgarnie" - oryginalny przewodnik po księgarniach świata

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2017 13:28
Tropem najstarszych, najpiękniejszych, ale także nowoczesnych księgarni od Europy, poprzez Stany Zjednoczone, aż po Australię czy afrykańskie wioski - to szlak, którym prowadzi nas Jorge Carrión, autor przewodnika "Księgarnie".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Pocztówki z Grecji". Wyjątkowy "przewodnik" po słonecznych plażach

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2017 13:53
Wzruszająca opowieść o nieprzemijającej miłości, cierpieniu i walce o szczęście, która przenosi czytelników wprost do pełnej słońca Grecji. - Lekturę tę można również traktować jako swoisty przewodnik po tym kraju, to "książka z niespodzianką" - mówiła Kinga Michalska.
rozwiń zwiń