Między piekłem a rajem. Premiera najnowszej płyty Björk

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2017 15:00
"Utopia" to 9. album w dorobku artystki. Piosenki na najnowszej płycie napisane zostały przez Björk wspieraną przez Arcę i Sarę Hopkins.
Audio
  • Wędrówka z piekła do raju. Damian Sikorski o nowej płycie Bjork (Stacja Kultura/Czwórka)
Seanse odbędą się w sobotnie popołudnie 30 lipca, w NovymKinie Przedwiośnie w Płocku
Seanse odbędą się w sobotnie popołudnie 30 lipca, w NovymKinie Przedwiośnie w PłockuFoto: mat. promocyjne

Pierwszy "dorosły" album zatytułowany "Debiut" ukazał się w 1993 roku. Od tego czasu Björk nieustannie zaskakuje swoją wrażliwością i indywidualnym podejściem do muzyki. - Jej eksperymentalne projekty znane są z wypraw w świat nowych technologii. Podczas międzynarodowej trasy koncertowej fani mogli wybrać się na wirtualny spacer po islandzkim domu Björk. W wielu krajach otwarte były wystawy prac, w trakcie których można było wziąć udział w wideo-koncertach artystki - opowiadał dziennikarz Damian Sikorski.

Do stworzenia najnowszego albumu uformowała dwunastoosobową islandzką, kobiecą orkiestrę fletową, dla której stworzyła specjalne aranżacje. Sama dyrygowała orkiestrą. Jej niezwykła umiejętność łączenia muzyki i sztuk audiowizualnych opisywał dziennikarz Marcin Kusy. - Björk to szalenie multimedialna artystka. Ten świat muzyczo-wizualno-multiemdialny niemal od początku ją wchłonął. Jest artystką, która doskonale rozumie, że te światy muszą się zazębiać.Po ukazaniu się premierowego singla nie milkną spekulacje na temat charakteru nowej płyty. - Björk jest artystką przy której absolutnie nie powinno się mieć oczekiwań. Zabijają one przyjemność słuchania i próby zrozumienia tego, co artysta chce nam przekazać - przekonywała dziennikarka Agnieszka Szydłowska.

Jaka będzie nowa płyta Björk? Dlaczego swoje płyty porównuje do biblijnych krain piekła i raju? Czy jej muzyka jest jeszcze czytelna dla odbiorcy? Zapraszamy do wysłuchania nagrania.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Anna Hardej

Materiał przygotował: Damian Sikorski

Data emisji: 15.11.2017

Godzina emisji: 11.15

ac/kd

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zespół Moa: nowy odcień delikatności na polskiej scenie indie

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2017 13:10
Warstwa muzyczna, z którą eksperymentuje zespół nie jest oczywista. Dzięki swojej oryginalności udało im się zdobyć uznanie opolskiego jury w konkursie "Debiuty 2017".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cara Delevingne. "W jej powieści młodzież przejrzy się jak w lustrze"

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2017 16:20
Jedna z najsłynniejszych modelek na świecie stowrzyła thriller doskonały. - Cara Delevingne we współpracy z wytrawną pisarką Rowan Coleman napisała pełnoprawną powieść, w której pokazuje, jak żyje i co czuje współczesna młodzież - opowiada Ewa Holewińska z wydawnictwa Jaguar.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sorry Boys o "Amor Tour": potrzebujemy ognia na scenie

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2017 10:00
"Amor Tour" to druga odsłona trasy koncertowej promującej płytę "Roma". - Postanowiliśmy poważnie potraktować to hasło i oprócz utworów z naszego ostatniego krążka zabrzmią także najbardziej romantyczne kompozycje z wcześniejszych albumów - zapowiada Bela Komoszyńska z Sorry Boys.
rozwiń zwiń