Bibeloty do gabloty. Wystawa "bohaterów drugiego planu"

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2017 14:30
Jakimi kredkami rysował Leopold Staff? W jakich spodniach chadzał Melchior Wańkowicz i jaki kostium na plażę zakładała Maria Dąbrowska? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie na nowej wystawie w warszawskim Muzeum Literatury.
Audio
  • "Bibeloty do gabloty" - o nowej wystawie w Muzeum Literatury w Warszawie (Stacja Kultura/Czwórka)
(zdj. ilustracyjne)
(zdj. ilustracyjne)Foto: Shutterstock/dom. publiczna/ Autorstwa Protasov AN

W roku jubileuszowym, z okazji 65 lat działania, Muzeum Literatury postanowiło podzielić się tym, co ma w swoich magazynach, czyli "muzealnymi bibelotami". - "Bibeloty do gabloty" to prezentacja "bohaterów drugiego planu", czyli znanych i mniej znanych eksponatów z naszej kolekcji, które należały do pisarzy i poetów - tłumaczy kustosz Muzeum Literatury, Joanna Pogorzelska.  


Czytaj także
wanda chotomska pap 1200.jpg
Wanda Chotomska - pierwsza dama literatury dla dzieci

Rozmówczyni Kai Zemły przyznaje, że polscy literaci często otaczali się przedmiotami, które niewiele miały wspólnego z pisaniem. - Witold Gombrowicz na przykład kolekcjonował święte figurki o nieco kiczowatym charakterze - opowiada. 

Wystawa zaskakuje i pokazuje nieznane oblicze pisarzy. Można ją oglądać do końca stycznia 2018 roku. Do kogo należała filiżanka dla mężczyzny z wąsami i który poeta kolekcjonował sowy? O tym m.in. w materiale naszej reporterki.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Data emisji: 27.11.2017

Godzina emisji: 11.45

kul/ac

Czytaj także

Warszawa po zagładzie piórem Dominiki Węcławek

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2016 13:43
Dominika Węcławek podjęła się kontynuacji postapokaliptycznego uniwersum stworzonego przez Bartka Biedrzyckiego. Jednak "Upadła świątynia" to przede wszystkim opowieść o ludziach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Odnalezione w tłumaczeniu. Praca tłumacza udokumentowana na zdjęciach

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2017 12:20
Wystawa zdjęć autorstwa Renaty Dąbrowskiej "Zobaczyć tłumacza", przygotowana została z okazji tegorocznej edycji Gdańskich Spotkań Tłumaczy Literatury "Odnalezione w tłumaczeniu". Jak zobaczyć to, co niewidzialne?
rozwiń zwiń