Kolaże Szymborskiej, czyli memy sprzed ery internetu

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2017 13:11
Niewiele osób wie, że polska noblistka poza twórczością literacką przez wiele lat tworzyła pocztówkowe kolaże, które wysyłała przyjaciołom na różne okazje. 
Audio
  • Kolaże Szymborskiej, czyli memy sprzed ery internetu (Stacja Kultura/Czwórka)
Wisława Szymborska
Wisława SzymborskaFoto: PAP/Jacek Bednarczyk

Tworzenie kolaży, czy też, jak sama nazywała je Szymborska, "wyklejanek", było jednym z jej ulubionych zajęć. Przygotowywała je z ogromną starannością i dbałością o szczegóły. Podobnie jak poezję, tak i wyklejanki Szymborskiej charakteryzują trafne pointy i surrealistyczne poczucie humoru. - Kolaże, które tworzyła są bardzo zabawne. Świadczą o ogromnym poczuciu humoru i inteligencji autorki, ale także umiejętności opisywania otaczającej rzeczywistości. Cześć prac, które tworzyła posiada komentarze, uzupełniane były tekstami wyciętymi z gazet  - mówiła Katarzyna Jakimiak, kustosz Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie.

Po raz pierwszy prace poetki zostały wystawione dla szerokiej publiczności w lutym 2013 roku w krakowskim Pałacu pod Baranami, przy okazji obchodów pierwszej rocznicy śmierci poetki. Okazały się na tyle popularne, że po pierwszej premierze pokazywane były również w Toruniu, Łodzi, Gdańsku, Wrocławiu, Rzymie, Bolonii, Sardynii, w Madrycie, Barcelonie, Astanie, Budapeszcie, Sofii, Norymberdze, Frankfurcie nad Menem, czy Düsseldorfie.​ Od 10 grudnia prace mogą oglądać na wystawie w Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie.

Jakich środków plastycznych używała poetka do komentowania otaczającej rzeczywistości? Co sprawia, że tematy jej "wyklejanek" są aktualne i wyjątkowe? Zapraszamy do wysłuchania nagrania.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: w nagraniu rozmowy Katarzyna Jakimiak - kustosz Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie

Data emisji: 21.12.2017

Godzina emisji: 11.40

ac

Czytaj także

"Inny TransAtlantyk" - sztuka kinetyczna i op-art

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2017 14:29
- Prace zebrane na wystawie oddają się widzowi we władanie. Obserwując je pod różnymi kątami widzimy ruch, czyli to o to chodziło artystom, których prace wybraliśmy - wyjaśniał Marcel Andino Velez.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dryfujące perseidy, meduzy i trzepot ptasiego serca - prace malarskie Kamili Kraus

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2017 14:54
- W malarstwie, które uprawiam pojawiają się motywy kamieni szlachetnych, zapiski wspomień z podróży, odbiór abstrakcyjny pejzażu. Wrażenie i to, co obserwuję. Natura jest nieodzownym elementem moich prac - mówiła artystka Kamila Kraus. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czystość, klarowność i spokój - architektura w malarstwie hiszpańskich artystów XXI wieku

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2017 14:49
 - Jednym z powodów, dla których chciałam pokazać malarstwo hiszpańskie była możliwość porównania. Stworzenia sytuacji, w której prace rodzimych artystów będzie można się skonfrontować z sztuką hiszpańskich twórców – mówiła Agnieszka Gniotek, właścicielka galerii Xanadu.
rozwiń zwiń