Maurice Herzog i "Annapurna". Wyprawa w góry jak thriller

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2018 18:10
- Herzog oceniany był jako człowiek, który dokonał rzeczy niemożliwej. Wszedł na Annapurnę w 1950 roku. Choć wyprawa ta przyniosła mu międzynarodowy rozgłos, zakończyła się dla niego nieszczęśliwie: utratą palców u nóg i rąk - opowiadała o alpiniście Kinga Michalska.
Audio
  • O książce "Annapurna" - dzienniku, który napisał Maurice Herzog - opowiada Kinga Michalska (Stacja Kultura/Czwórka)
Annapurna, okładka książki
"Annapurna", okładka książkiFoto: mat. pras.

Kinga Michalska Ówczesny himalaizm bardzo różnił się od tego, jaki znamy dzisiaj. Tę wyprawę jej uczestnicy przeżyli właściwie tylko dzięki splotom szczęśliwych przypadków oraz cudów, dlatego ta książka to czasami prawdziwy thriller

"Annapurna" to dziennik, relacja dzień po dniu z wyprawy dziewięciu osób na szczyt. - Autor przekazuje ze szczegółami właściwie każdą chwilę tego wydarzenia: zdradza, który z uczestników co powiedział i co dokładnie zrobił. To pamiętnik z bardzo ważnego momentu w historii alpinizmu - opowiadała Kinga Michalska. - Ci ludzie wchodzili bez butli tlenowych, w nieodpowiednich strojach. Jeśli dziś alpiniści zamarzają, wyobraźmy sobie, co działo się wtedy. Ich mapy też nie odpowiadały rzeczywistości, więc robili wszystko "na czuja" i nie wiedzieli, co czeka ich za zakrętem. Opisy prób ratowania członków wyprawy przez lekarza budzą grozę.

Dlaczego napisanie książki Maurice Herzog opisywał potem jako "bardzo trudne" i czym jeszcze różnił się himalaizm sprzed lat od tego, który znamy dzisiaj? Jak wchodzi się na ośmiotysięczniki bez butli tlenowych? O tym w nagraniu audycji ze studia Czwórki. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Dominika Klimek

Goście: Kinga Michalska (znawczyni i miłośniczka literatury)

Data emisji: 20.02.2018

Godzina emisji: 11.44

kd/jp

Czytaj także

"Azyl" Diane Ackerman. Historia Antoniny Żabińskiej

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2017 16:22
- "Azyl" to historia Antoniny i Jana Żabińskich, szefów warszawskiego zoo w okresie wojennym, którzy dając schronienie żydowskim uciekinierom z getta, uratowali wiele ludzkich istnień - opowiadała Kinga Michalska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Głębia". Henning Mankell i jego kryminał z zimą w tle

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2018 13:20
Autor historii kryminalnych z komisarzem Kurtem Vallanderem w roli głównej, tym razem zaserwował czytelnikom thriller psychologiczny, z domieszką powieści marynistycznej, historycznej i kryminału.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Zimowy monarcha". Nowa wersja legendy o królu Arturze

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2018 12:27
- U Bernarda Cornwella król Artur nie jest królem, a Ginewra to przebiegła intrygantka - opowiada Kinga Michalska w Czwórce. - Pojawiają się też druidzi, tajemnicze eliksiry, zaklęcia i czary.
rozwiń zwiń