"Bagaż osobisty". Wystawa o bólu, strachu i ucieczce

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2018 14:10
W 50. rocznicę Marca '68 Dom Spotkań z Historią prezentuje wystawę "Bagaż osobisty. Po Marcu". - To opowieść o grupie dwudziestolatków, którzy na skutek antysemickiej nagonki zostali pozbawieni ojczyzny - mówi autorka wystawy Agata Tuszyńska. 
Audio
  • O wystawie "Bagaż osobisty. Po Marcu" opowiada autorka Agata Tuszyńska (Stacja Kultura/Czwórka)
Wyjazd Henryka Daszkiewicza - Warszawa 1969 rok
Wyjazd Henryka Daszkiewicza - Warszawa 1969 rokFoto: z archiwym Agaty Tuszyńskiej/DSH

Czytaj także
bunt 1200.jpg
"Rok protestu. 1968 w kinie europejskim". O rewolucji, która rozpalała umysły

Pokolenie pomarcowych emigrantów opuściło Polskę z "dokumentem podróży", stwierdzającym, że jego okaziciel nie jest już obywatelem tego kraju. Wyjeżdżali pod koniec lat 60. i na początku 70. z bagażem osobistych doświadczeń - poczuciem odrzucenia, utraty ojczyzny, rozstania z bliskimi. - Bohaterowie "Bagażu osobistego" to grupa przyjaciół. Znali się od zawsze. Mieszkali w centrum powojennej Warszawy. Marzec zmienił bieg linii ich życia. Na Dworcu Gdańskim żegnali się z Polską na zawsze. Ale przez te wszystkie lata, mimo dzielących ich kilometrów, utrzymywali ścisły kontakt - opowiada gość Czwórki. - Na wystawie obserwujemy ich losy do dzisiaj. Możemy sprawdzić, co stało się z młodymi ludźmi po 50 latach od tamtych wydarzeń - dodaje.

Zobacz także: Serwis specjalny Polskiego Radia: Marzec '68 >>>

Co w bagażu osobistym miał każdy pomarcowy emigrant? Jakie wrażenie zrobiła na nich wystawa? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Agata Tuszyńska (pisarka, poetka, reportażystka, autorka wystawy w Domu Spotkań z Historią)

Data emisji: 9.03.2018

Godzina emisji: 10.16

kul/pg

Czytaj także

Polski pawilon na Astana EXPO 2017. "Połączenie kultury z muzyką"

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2017 14:57
Polski pawilon na Międzynarodowej Wystawie Astana EXPO 2017 został uznany za jeden z 9 najlepszych, z ponad 100. Temat całej wystawy to "Future Energy", czyli "Energia przyszłości", dlatego polskim projektantom zależało, by pawilon robił "spektakularne i oszałamiające" wrażenie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powrót do przeszłości na wystawie w Muzeum Etnograficznym w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2018 14:51
- Wielu mówi, że lata 80. to najbardziej mroczny okres PRL-u. Jednocześnie był to czas, w którym widać było pierwsze "jaskółki zmian" i pierwsze trendy, które przychodziły do nas z tzw. "Zachodu" - mówiła kuratorka wystawy "Eksperyment: Ekspedycja '88" Annna Grunwald. 
rozwiń zwiń