Powrót do przeszłości na wystawie w Muzeum Etnograficznym w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2018 14:51
- Wielu mówi, że lata 80. to najbardziej mroczny okres PRL-u. Jednocześnie był to czas, w którym widać było pierwsze "jaskółki zmian" i pierwsze trendy, które przychodziły do nas z tzw. "Zachodu" - mówiła kuratorka wystawy "Eksperyment: Ekspedycja '88" Annna Grunwald. 
Audio
  • Anna Grunwald o wystawie, która przeniesie nas w lata 80. (Stacja Kultura/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/ Doremi

- Obiekty zebrane na potrzeby wystawy dla współczesnego odbiorcy ze względu na anturaż, stroje i fryzury mogą wydawać się egzotyczne. Z drugiej strony, wiele osób, których młodość i dzieciństwo przypadły na lata 80. patrzy na eksponaty z ogromnym sentymentem. Wystawa jest ciekawym świadectwem epoki. Dla współczesnych nastolatów jest zamierzchłą przeszłością, dla innych to nadal współczesność - opowiadała kuratorka.


Dlaczego organizatorzy postanowili podzielić wystawę na segmenty "Doroty" i Andrzeja"? Z czego składa się ekspozycja zebrana w w Muzeum Etnograficznym w Warszawie? Zapraszamy do wysłuchania nagrania. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: w nagraniu rozmowy:  Annna Grunwald, kuratorka wystawy "Eksperyment: Ekspedycja '88"

Data emisji: 8.01.2018

Godzina emisji: 11.45

ac/kd

Czytaj także

"Kwiat Ar-Rakki" Michała Zielińskiego w ulicznej galerii Fujifilm

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2018 11:00
- Staram się pokazać jak najszerszą perspektywę, jeżeli chodzi o dany konflikt na tyle, na ile jest to możliwe. Staram się pokazać obie strony konfiktu i ich motywacje. Odbiorcy zostawiam pole do wyciągnięcia własnych wniosków - mówił autor zdjęć Michał Zieliński.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Metamorfizm" wystawa prac Magdaleny Abakanowicz w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2018 13:16
- W trakcie wystawy będzie można zobaczyć zdjęcia abakanów, które artystka wystawiła na wydmach w Łebie w 1968 roku. Poddane podmuchom wiatru postacie ożywają, nabierają cech ludzkich - opowiadała kuratorka wystawy Marta Kowalewska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Opowiedzieć miasto: historia Warszawy zamknięta w przedmiotach

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2018 12:38
- Wystawa składa się z prywatnych przedmiotów zbieranych po to, aby opowiedzieć historię miasta. Na początku XX wieku grupa ludzi zaczęła kolekcjonować pamiątki, które wspólnie tworzą historię Warszawy - mówił Tomasz Fudala, historyk sztuki i kurator wystawy "Mikrokosmos rzeczy: publiczne i prywatne życie kolekcji".
rozwiń zwiń