Polski pawilon na Astana EXPO 2017. "Połączenie kultury z muzyką"

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2017 14:57
Polski pawilon na Międzynarodowej Wystawie Astana EXPO 2017 został uznany za jeden z 9 najlepszych, z ponad 100. Temat całej wystawy to "Future Energy", czyli "Energia przyszłości", dlatego polskim projektantom zależało, by pawilon robił "spektakularne i oszałamiające" wrażenie.
Audio
  • O polskim pawilonie na Międzynarodowej Wystawie Astana EXPO 2017 opowiadają Kinga Duda i Rafał Krzemiński (Stacja Kultura/Czwórka)
Polski pawilon na wystawie EXPO 2017 w Astanie. Na parterze powstała dwukondygnacyjna ekspozycja podzielona na strefy. Na piętrze znajdują się pomieszczenia konferencyjno-biurowe oraz polska restauracja
Polski pawilon na wystawie EXPO 2017 w Astanie. Na parterze powstała dwukondygnacyjna ekspozycja podzielona na strefy. Na piętrze znajdują się pomieszczenia konferencyjno-biurowe oraz polska restauracjaFoto: PAP/Bartłomiej Zborowski

metro Nowy Jork 1200x660.jpg
Portret współczesności w nowojorskim metrze

Polski pawilon ma aż 700 metrów kwadratowych wielkości i jako jeden z nielicznych ma kilka kondygnacji, podzielony został także na strefy. - Pierwsze i największe wrażenie na odwiedzających ma robić pomieszczenie, nazwane przez nas roboczo "Przekrojem". Na dole znajduje się artystycznie przerobiona kopalnia, potem jest Strefa Ziemi i w wyższej warstwie - Strefa Lasu, w której mamy m.in. wielkoformatowy mapping 3D, ale także emitery zapachu i stanowiska dźwiękowe, dzięki którym posłuchać można odgłosów zwierząt. "Przekrój" flankowany jest przez dwie białe ściany, pełniące funkcję kurtyny - opowiadała Kinga Duda, a jak podkreślał Krzemiński, pomieszczenie ma aż 8 metrów wysokości. Odwiedzający polski pawilon poznają m.in. technologię obróbki węgla, ale także dowiedzą się sporo o regionach naszego kraju, czy posłuchają utworu "Szła dzieweczka do laseczka" - który modny jest także w Kazachstanie - w nowoczesnym wydaniu. - Staraliśmy się, by goście naszego pawilonu wyraźnie go zapamiętali, w zestawieniu z innymi - tłumaczył Krzemiński.

Ekspozycję można odwiedzać do 10 września w Astanie, stolicy Kazachstanu. Jak projektuje się pawilony na ekspozycje w różnych częściach świata? Jak poruszać emocje widzów i dlaczego warto docierać do nich poprzez wszystkie zmysły, a nie tylko wzrok? O tym w nagraniu całej rozmowy ze studia Czwórki.


Rafał Krzemiński, Kinga Duda/fot. Czwórka Rafał Krzemiński, Kinga Duda/fot. Czwórka

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Katarzyna Dydo

Gość: Kinga Duda (historyczka sztuki, socjolog), Rafał Krzemiński (socjolog) - twórcy polskiego pawilon na Międzynarodowej Wystawie Astana EXPO 2017

Data emisji: 7.08.2017

Godzina emisji: 10.08

kd/kul

Czytaj także

"Azyl" Diane Ackerman. Historia Antoniny Żabińskiej

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2017 16:22
- "Azyl" to historia Antoniny i Jana Żabińskich, szefów warszawskiego zoo w okresie wojennym, którzy dając schronienie żydowskim uciekinierom z getta, uratowali wiele ludzkich istnień - opowiadała Kinga Michalska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Pocztówki z Grecji". Wyjątkowy "przewodnik" po słonecznych plażach

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2017 13:53
Wzruszająca opowieść o nieprzemijającej miłości, cierpieniu i walce o szczęście, która przenosi czytelników wprost do pełnej słońca Grecji. - Lekturę tę można również traktować jako swoisty przewodnik po tym kraju, to "książka z niespodzianką" - mówiła Kinga Michalska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Carnaval Sztukmistrzów 2017. "Wydarzenie, które zmienia miasto"

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2017 16:34
Carnaval Sztukmistrzów w Lublinie to barwne święto dedykowane sztuce cyrkowej, teatralnej i sztuce ulicy. 27-30 lipca to czas, w którym miasto opanowują kuglarze i klauni, rozbrzmiewa radosna muzyka.
rozwiń zwiń