Kupa słonia Leona, obraz małpki Lucy w Muzeum. Warszawskie ZOO ma już 90 lat

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2018 11:59
- Dziś próbujemy pisać historię z punktu widzenia zwierząt, nie człowieka. Ja tak próbowałam stworzyć tę wystawę - opowiada Anna Mizikowska, kurator ekspozycji "90. urodziny warszawskiego ZOO". - A kupa słonia, jako eksponat, to było coś, co było moim podstawowym warunkiem, jaki postawiłam dyrekcjom, mojej i zoo - dodaje. 
Audio
  • Anna Mizikowska, kuratorka ekspozycji, zaprasza na wystawę "90. urodziny warszawskiego ZOO" i zdradza jej tajemnice (Czwórka/Stacja Kultura)
90. urodziny warszawskiego ZOO w Muzeum Warszawskiej Pragi
"90. urodziny warszawskiego ZOO" w Muzeum Warszawskiej PragiFoto: mat.pras./Muzeum Warszawskiej Pragi

- Cała wystawa składa się z dwóch sal. Pierwsza z nich to oddanie hołdu ludziom, którzy budowali zoo, dyrektorom i tym, którzy tworzyli jego historię, Żydom, którzy znaleźli tam schronienie podczas II wojny światowej, pracownikom i gościom - opowiada gość Kasi Dydo.- Znajdują się tam dwa niesamowite eksponaty - słonica Tuzinka - maleńka rzeźba, oraz aparat, który 25 lat robił zdjęcia pod ogrodem zoologicznym - dodaje. 

Druga sala ekspozycji to istny raj dla dzieciaków. Można je tropić, po śladach trafiać do konkretnego zwierzęcia.

Anna Mizikowska W Muzeum niedźwiedzia można podrapać za uchem, przytulić się do goryla czy pogłaskać po brodzie lwa


Do tego goryla można się przytulić. mat.pras./Muzeum Warszawskiej Pragi Do tego goryla można się przytulić. mat.pras./Muzeum Warszawskiej Pragi

Eksponatom towarzyszą fotografie archiwalne, omówienia, a także filmy, do których głosów użyczyli Krystyna Czubówna i Jarosław Boberek. Gość Czwórki zdradza również szczegóły romantycznych historii miłosnych w zoo, mezaliansów. Zaprasza też na wydarzenia towarzyszące ekspozycji - m.in. Noc Muzeów podczas, której w MWP zagoszczą obrzydlistwa, czy koncert, podczas którego wreszcie dowiemy się "jak robi zebra?". Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. 

Wystawa w Muzeum Warszawskiej Pragi trwa do 16 września.


***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Anna Mizikowska (kurator wystawy, Muzeum Warszawskiej Pragi)

Data emisji: 20.04.2018

Godzina emisji: 10.18

pj/ac

Czytaj także

Powrót do przeszłości na wystawie w Muzeum Etnograficznym w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2018 14:51
- Wielu mówi, że lata 80. to najbardziej mroczny okres PRL-u. Jednocześnie był to czas, w którym widać było pierwsze "jaskółki zmian" i pierwsze trendy, które przychodziły do nas z tzw. "Zachodu" - mówiła kuratorka wystawy "Eksperyment: Ekspedycja '88" Annna Grunwald. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Galerie dookoła świata: psychodelia lat 60. i Gjon Mili

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2018 17:30
- W Filadelfii oglądać można wystawę "Design in Revolution: A 1960s Odyssey", a na niej kolekcję psychodelicznych plakatów płytowych oraz prace związane z futurystycznymi wizjami życia w kosmosie - opowiada Dominika Klimek.
rozwiń zwiń