Hiro Arikawa i japońska opowieść bezdomnego kota

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2018 14:18
- "Kroniki kota podróżnika" to podróż do wspomnień z dzieciństwa, do przyjaciół, do miejsc, które bohater chce pokazać swemu kotu - mówi Kinga Michalska. - Pojawia się tu też pytanie, kto jest czyim właścicielem - dodaje.  
Audio
  • Katarzyna Michalska opowiada o książce "Kroniki kota podróżnika" (Stacja Kultura/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay

- Hiro Arikawa to współczesna japońska autorka, kojarzona z lekką literaturą, której niewątpliwym walorem jest przedstawianie obrazu współczesnej Japonii. Tak jest też w "Kronikach kota podróżnika" - mówi znawczyni literatury. 

Kocur Nana, który jest narratorem tej opowieści, to niezależne zwierzę, długi czas spędził na ulicy, jest bezdomnym kotem z wyboru, wie komu nie należy ufać. Potrącony przez samochód pozwala się sobą zaopiekować.

- To opowieść o wyjątkowej przyjaźni między człowiekiem, a zwierzęciem. Pokazana jest ona w kontraście do przyjaźni ludzko-ludzkiej - wyjaśnia Kinga Michalska. - A ta, jest krucha, niknie z czasem... Kot jest jedynym przyjacielem, który pozostaje na zawsze - dodaje.

Jaki jest kocur Nana? Do czego potrzebni są mu ludzie? I czy jest tak jak nam się wydaje, że to ludzka rasa rządzi światem? O tym w nagraniu rozmowy. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Katarzyna Dydo

Gość: Kinga Michalska (znawczyni i miłośniczka literatury)

Data emisji: 15.05.2017

Godzina emisji: 11.36

pj

Czytaj także

"Pazur sprawiedliwości" - historia kryminalna z papugą w tle

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2017 14:52
Leoni Swann specjalizuje się w kryminałach komediowo-filozoficznych, których bohaterami są zwierzęta. Po książkach "Sprawiedliwość owiec", "Triumf owiec" i "Krocząc w ciemnościach" przyszła kolej na "Pazur sprawiedliwości".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Barcelońskie sny". Miłość i moda na tle I wojny światowej  

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2018 14:13
Powieść "Barcelońskie sny" Nurii Pardas przenosi czytelników w burzliwy świat hiszpańskiej mody w 1917 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zło we mnie. Kinga Michalska o książce "Dziewczyna we mgle"

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2018 16:00
Agent specjalny Vogel zostaje wysłany do sennego, górskiego miasteczka, aby rozwiązać sprawę zaginięcia młodej dziewczyny. Tak zaczyna się akcja zekranizowanej niedawno książki autorstwa Donato Carrisi "Dziewczyna we mgle".
rozwiń zwiń