"Barcelońskie sny". Miłość i moda na tle I wojny światowej  

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2018 14:13
Powieść "Barcelońskie sny" Nurii Pardas przenosi czytelników w burzliwy świat hiszpańskiej mody w 1917 roku.
Audio
  • O książce "Barcelońskie sny" Nurii Pardas opowiada Kinga Michalska (Stacja Kultura/Czwórka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Masson/Shutterstock.com

Piękna nastoletnia Laia, która rozpoczyna staż w domu mody Santa Eulalia, wdaje się w romans z żonatym Ferranem, głównym projektantem i znanym uwodzicielem. - Ferrano chce wypromować swoje projekty, ale to dość burzliwy okres historyczny. Poza tym dom mody jest firmą rodzinną, co z jednej strony jest wygodne, ale z drugiej, nakłada na bohaterów mnóstwo dodatkowych obowiązków - opowiadała o zawiłościach fabuły "Barcelońskich snów" Kinga Michalska. - Laia, początkowo trzpiotka, na kartach książki ewoluuje w silną postać i radzi sobie z przeciwnościami losu.

Dzięki tej książce czytelnik czuje się, jakby tam był. Oczami wyobraźni widzimy materiały: koronki i muśliny, które są przepięknie opisywane, towarzyszymy bohaterom w procesie tworzenia projektów odzieży. Moda staje się tu dziełem sztuki Kinga Michalska

Choć Pardas jest autorką doświadczoną i laureatką wielu prestiżowych nagród, na polskim rynku ukazała się dotychczas tylko jedna z jej powieści. Jak opisuje hiszpański świat mody z połowy XX w. i dlaczego - mimo zamieszek i wojennych zawirowań - Barcelona jawi się jako miasto, w którym chce się być? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Katarzyna Dydo

Goście: Kinga Michalska (znawczyni i miłośniczka literatury)

Data emisji: 10.04.2018

Godzina emisji: 11.44

kd/ac

Czytaj także

"Azyl" Diane Ackerman. Historia Antoniny Żabińskiej

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2017 16:22
- "Azyl" to historia Antoniny i Jana Żabińskich, szefów warszawskiego zoo w okresie wojennym, którzy dając schronienie żydowskim uciekinierom z getta, uratowali wiele ludzkich istnień - opowiadała Kinga Michalska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dekalog perfumiarza i zbrodnia niedoskonała - co warto przeczytać?

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2017 16:46
Coś dla kobiet, ale także coś dla nastolatków - w Czwórce polecaliśmy książki, które warto położyć najbliższym pod choinką, ale sprawdzaliśmy też, które pozycje należy koniecznie przeczytać samemu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Maurice Herzog i "Annapurna". Wyprawa w góry jak thriller

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2018 18:10
- Herzog oceniany był jako człowiek, który dokonał rzeczy niemożliwej. Wszedł na Annapurnę w 1950 roku. Choć wyprawa ta przyniosła mu międzynarodowy rozgłos, zakończyła się dla niego nieszczęśliwie: utratą palców u nóg i rąk - opowiadała o alpiniście Kinga Michalska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Gdzie niebo mieni się czerwienią". Powieść przepełniona magią

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2018 15:36
- Lisa Lueddecke jest dowodem na to, że prowadząc blogi i portale książkowe można dojść do wniosku, że pisanie książek to zajęcie na tyle inspirujące, żeby zająć się tym samemu - mówiła w Czwórce Kinga Michalska. 
rozwiń zwiń