"Teatr improwizowany - o jakie dziwne!" Ale ma już wiernych fanów

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2018 12:08
- Ludzie wciąż mylą teatr improwizowany z kabaretem, stand-upem, raczej nikt nie myli tego z teatrem, ale chyba najbardziej chcielibyśmy być myleni właśnie z nim - mówią zgodnie Paweł Najgebauer i Krzysztof Wiśniewski z Fundacji Klancyk, współorganizatorzy Warsaw Improv Festival. 
Audio
  • Paweł Najgebauer i Krzysztof Wiśniewski z Fundacji Klancyk opowiadają o Warsaw Improv Festival (Stacja Kultura/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Mario Lisovski/Shutterstock

Teatr improwizowany to taki, który nie ma scenariusza. Ci, którzy występują zarówno piszą ten teatr w danym momencie, jak i go odgrywają, reżyserują, wymyślają rekwizyty i wszystko inne. Wszystko pojawia się w wyobraźni i jest odgrywane

Dziś możemy mówić o pewnym boomie, modzie na teatr improwizowany, ale na tę miłość publiczności trzeba było zaczekać. - Już dziś są ludzie, którzy są improwizacją bardzo zainteresowani - mówi gość Kasi Dydo.

Okazuje się, że teatr instytucjonalny widzi działania improwizatorów, widzi też miejsce na teatr improwizowany. Choć warto wiedzieć, że współpraca ta wygląda różnie. Na akademiach teatralnych wciąż brakuje zajęć z improwizacji. - Wykształceni aktorzy czasem reagują stwierdzeniem: o jakie to dziwne - mówią goście Czwórki. - Ale już dziś linie tych teatrów zaczynają się przeplatać. 


Czytaj także:
variete 1200.jpg
W "Chicago" śpiewając robią gwiazdy i szpagaty

Podczas Warsaw Improve Festival nie zabraknie miejsca na dyskusję pt. "Kto się boi impro?", jednak to spektakle są najważniejsze. - Oczywiste było dla mnie, że trzeba zacząć od mocnego uderzenia, czyli naszych największych gości, Cook County Social Club (Los Angeles/Chicago) - zdradza organizator. - Panowie łączą w sobie ogromne tempo improwizacyjne, poczucie humoru z tym, że nie tracą ludzkości na scenie - potrafią połączyć głębokie relacje, emocje, prawdziwe rzeczy z szybkim żartem - dodają.

Kto jeszcze wystąpi na festiwalowej scenie? Gdzie można nauczyć się teatru improwizowanego? I czy improwizacja przydaje się w codziennym życiu, choćby w wychowaniu dzieci i co z tego powstaje? Zapraszamy do wysłuchania audycji. 

Festiwal odbędzie się w Warszawie w dniach 20-24 czerwca. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Goście: Paweł Najgebauer i Krzysztof Wiśniewski (Fundacja Klancyk, współorganizatorzy festiwalu)

Data emisji: 29.05.2018

Godzina emisji: 10.16

pj/ac

Czytaj także

Antoni Scardina: grając, zawsze idę na żywioł

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2018 13:05
Antek Scardina, 15-letni aktor dubbingowy, na koncie ma już m.in. role w spektaklu "Piotruś Pan", czy filmie "Twój Vincent". Był też filmowym synem Króla Lwa, poznał Minionki i znany jest z telewizyjnego wokalego show. 6 kwietnia na ekrany polskich kin wszedł kolejny obraz z jego udziałem "Luis i Obcy".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Córcia". Relacja matka-córka i profesor Mona

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2018 13:20
- Chciałyśmy przedstawić relację matka-córka w wielu aspektach - mówią twórczynie spektaklu "Córcia". - Wydaje mi się, że na pewno przedstawienie jest poruszające i na pewno uderza w czułe struny relacji matki z córką, które prawdopodobnie dla wiekszości ludzi są istotne - dodają. 
rozwiń zwiń