"Pokój służącej" Fiony Mitchell. "To mocny kawał literatury"

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2018 18:20
- Ta książka dotyczy problemów, które tak naprawdę już od dawna nie powinny istnieć: braku poszanowania ludzkiej godności i praw człowieka. Chodzi o singapurskie służące, które w domach zamożnych brytyjskich imigrantów stanowią tanią siłę roboczą - mówi Kinga Michalska.
Audio
  • Książkę "Pokój służącej" poleca Kinga Michalska (Stacja Kultura/Czwórka)
Okładka książki Pokój służącej
Okładka książki "Pokój służącej" Foto: mat. pras.

książka_1200.jpg
Kinga Michalska poleca: "Golden Hill" Francisa Spufforda

Jest to oparta na faktach opowieść o kobietach, które postanowiły walczyć z dyskryminacją i współczesnym niewolnictwem. Siostry Dolly i Tala wychowują dzieci swoich pracodawców i są na każde zawołanie do momentu, aż odkrywają w sieci bloga z poradami, jak traktować służące i jak wymusić na nich posłuszeństwo. Postanawiają założyć konkurencyjnego bloga z detalami opisującego okrutne traktowanie pomocy domowych. - Obecnie kobiety, takie jak Dolly i Tara, rzeczywiście są w sytuacji bez wyjścia, a Fiona Mitchell w swojej książce pokazuje smutną prawdę o współczesnych społeczeństwach rozwiniętych. Odwracamy się od prawdy, której wolimy nie widzieć i to stanowi dla nas częstwo rozwiązanie problemów - mówi Kinga Michalska.   

Jaka jest rola internetu w walce o prawa człowieka i czego dowiadujemy się o współczesnym niewolnictwie z książki Fiony Mitchell? Dlaczego warto sięgnąć po "Pokój służącej"? O tym w nagraniu audycji. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Kinga Michalska (znawczyni i wielbicielka literatury)

Data emisji: 4.09.2018

Godzina emisji: 11.45

kd/kw

Czytaj także

"Azyl" Diane Ackerman. Historia Antoniny Żabińskiej

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2017 16:22
- "Azyl" to historia Antoniny i Jana Żabińskich, szefów warszawskiego zoo w okresie wojennym, którzy dając schronienie żydowskim uciekinierom z getta, uratowali wiele ludzkich istnień - opowiadała Kinga Michalska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kinga Michalska poleca: Madeline Miller "Kirke"

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2018 18:08
- W domu boga Heliosa, jednego z najsilniejszych na Olimpie, rodzi się córka, która nie ma żadnych mocy, ani talentów. Jest wyśmiewana i stoi na uboczu wielkich wydarzeń. W pewnym momencie odkrywa u siebie czarodziejską moc "przemiany" - opowiada Kinga Michalska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Torfowisko". Szwedzki kryminał z rodzinną tajemnicą w tle

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2018 17:32
- To nie jest typowa historia kryminalna. Tu nie ma styranego życiem detektywa z problemem alkoholowym, jest za to młoda dziewczyna, rodzinna trauma i zbrodnia w osnutej mgłą mrocznej, zimnej krainie, czyli na torfowisku - mówiła o książce Susanne Jansson Kinga Michalska.
rozwiń zwiń