Kinga Michalska poleca: Madeline Miller "Kirke"

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2018 18:08
- W domu boga Heliosa, jednego z najsilniejszych na Olimpie, rodzi się córka, która nie ma żadnych mocy, ani talentów. Jest wyśmiewana i stoi na uboczu wielkich wydarzeń. W pewnym momencie odkrywa u siebie czarodziejską moc "przemiany" - opowiada Kinga Michalska.
Audio
  • O książce "Kirke" Madeline Miller opowiada Kinga Michalska (Stacja Kultura/Czwórka)
Akropol, Ateny. Grecja
Akropol, Ateny. GrecjaFoto: Walkerssk/Pixabay

kobieta wodospad islandia 1200.jpg
"Tajemna historia czarownic". O sile miłości i magii

- Kirke może przemieniać ludzi w bogów, a bogów w potwory. Ta moc zaczyna zagrażać najpotężniejszym mieszkańcom Olimpu, więc zostaje wygnana. Zamieszkuje na wyspie, na której odkrywa swoją tożsamość, buduje swoje nowe, silne "ja" - mówiła rozmówczyni Kasi Dydo. Jak podkreślała, to opowieść o dojrzewaniu i poszukiwaniu życiowej drogi. - Idealnie wpisuje się w modę na książki o silnych kobietach.

To powieść inspirowana mitologią grecką. Ścieżki bohaterki skrzyżują się z Minotaurem, Dedalem i Ikarem, morderczą Medeą i przebiegłym Odyseuszem. - Madeline Miller jest znana w USA, a wszystko co dotychczas robiła - studiowała m.in. mitologię klasyczną, uczyła w szkole łaciny i greki - prowadziło ją do pisania powieści opartych na tych motywach - tłumaczyła Michalska. Dlaczego, jej zdaniem, warto sięgnąć po "Kirke"? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Kinga Michalska

Data emisji: 17.07.2018

Godzina emisji: 11.40

kd/ac

Czytaj także

Wilki i wilkołaki - wizerunek na przestrzeni wieków

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2017 15:01
- Wilkołak to człowiek zamieniony w wilka, może z tym jednak być bardzo różnie. Czasem chodziło o zamianę cykliczną, a innym razem o trwałą. Mogła ona być skutkiem kary za grzechy, jakiegoś paktu z siłami ciemności albo ugryzienia przez podobnego stwora -  tłumaczył w "Zaklinaczach czasu" historyk Bartłomiej Grzegorz Sala.
rozwiń zwiń