Warszawska Praga - kraina rzemiosła i otwartych studenckich głów

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2018 11:00
Muzeum Warszawskiej Pragi i Wydział Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie łączą siły. Powstała cicha i dobra wystawa, osadzona w praskim i rzemieślniczym kontekście. 
Audio
  • Paweł Jasiewicz opowiada o wystawie "Praga na wzór" w Muzeum Warszawskiej Pragi (Stacja Kultura/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: shutterstock.com

- W 2015 rok Katarzyna Chudyńska-Szuchnik z Muzeum Warszawskiej Pragi została zaproszona do nas na Wydział. Tam odbyło się spotkanie. Kilka osób było zainteresowanych  współpracą z Muzeum. Ja zastanowiłem się jak nasza współpraca miałaby wyglądać - opowiada o początkach współpracy Muzeum i ASP Paweł Jasiewicz. - Zaproponowałem program edukacyjny dla studentów, podczas którego spotkamy młodych projektantów i rzemieślników - dodaje. 

Spotkanie otwartych głów młodych studentów i doświadczenia i pracy rzemieślników było bardzo owocne i miało wiele aspektów. - Rzemiosło jest taką namiastką przemysłu, więc zabranie do pracowni studentów i pokazanie im, jak wygląda proces wytwórczy, jak wygląda praca z materiale, techniki, technologie wiele uczy - mówi gość Michała Piwowarka.

Takie spotkania, studentów z rzemieślnikami pomagają zrozumieć jak pracować i jak projektować, jak współpracować z drugą osobą Paweł Jasiewicz 

Podczas projektu na studentów czekało wiele spotkań. Odwiedzili pracownię sztukatorską, praską sekcję szkła, pracownię abażurów, stolarzy i szewców. - Bezpośredni kontakt z pracowniami rzemieślniczymi dał studentom nowe spojrzenie. Oni zwykle pracują w programach komputerowych. Tym razem mieli do czynienia z pracami ręcznymi - opowiada gość Czwórki. 

W każdej rzemieślniczej pracowni powstały studenckie projekty. To właśnie one są bazą ekspozycji "Praga na wzór", której otwarcie już 25 października. Jakie prace zobaczymy na wystawie? Jak pracowali studenci? Czy podjęli trudne rzemieślnicze wyzwania? O tym m.in. w nagraniu z audycji. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Michał Piwowarek

Gość: Paweł Jasiewicz (kurator wystawy, Wydział Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie)

Data emisji: 25.10.2018

Godzina emisji: 10.38

pj

Czytaj także

"Obcy w domu". Wystawa wokół Marca '68

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2018 10:00
W 50. rocznicę antysemickiej kampanii propagandowej 1968 roku opowiadamy o wystawie "Obcy w domu" w Muzeum Historii Żydów Polskich Polin. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Malarstwo w VR, renesansowe poczucie humoru, sztuka projektowa w szkle - co w galeriach na świecie?

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2018 14:10
- Zaczynamy od cyber-wycieczki po brytyjskiej galerii narodowej, jednej z pierwszych na świecie, które umożliwiły zwiedzającym wirtualny spacer wśród eksponatów - zapraszała dziennikarka Czwórki Dominika Klimek.
rozwiń zwiń