Malarstwo w VR, renesansowe poczucie humoru, sztuka projektowa w szkle - co w galeriach na świecie?

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2018 14:10
- Zaczynamy od cyber-wycieczki po brytyjskiej galerii narodowej, jednej z pierwszych na świecie, które umożliwiły zwiedzającym wirtualny spacer wśród eksponatów - zapraszała dziennikarka Czwórki Dominika Klimek.
Audio
  • "Noga Dawida" i średniowieczne malarstwo w okularach VR. Dominika Klimek o wystawach na świecie (Stacja kultura/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay/FunkyFocus

_Pieter Cornelisz Girl with a Parrot rewers 1200.jpg
Galerie dookoła świata: Nowy York, Kopenhaga... internet

- Dziś taka wycieczka przypomina trochę Google Maps. Mamy dostęp do licznych wystaw, możemy "podejść" i dokładnie obejrzeć interesujące nas dzieło sztuki - mówiła. Co wyróżnia wystawę w National Gallery? - Skrzydło Sainsbury, ze sztuką średniowieczną możemy teraz zwiedzać z wykorzystaniem w technologii VR. W kolekcji znajduje się aż 270 dzieł, które obejrzymy w 360 stopniach. Nawet na ekranie komputera robią ogromne wrażenie - przekonywała.

W audycji zajrzeliśmy także do National Gallery of Art w Waszyngtonie, która poświęciła jedną ze swoich wystaw dowcipowi w sztuce, rozmawialiśmy o zwiedzaniu w formie gry, wpadliśmy do galerii Forsblom w Helskinkach, gdzie znajdują się prace szwedzkiego malarza Martina Wickströma i fińskiego projektanta Harriego Koskinenena, wybraliśmy się także w podróż do wnętrza samego siebie przez włoską galerię Chiostro del Bramante. Zapraszamy do wysłuchania nagrania.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał: Dominika Klimek

Data emisji: 17.10.2018

Godzina emisji: 10.05

ac/kd

Czytaj także

Galerie dookoła świata: Bratysława, Nowy Jork, Reno, Tallin

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2018 14:03
- Carl-Henning Pedersen i Else Alfelt to malarski duet. Bardzo ważny we współczesnej sztuce skandynawskiej - mówiła Weronika Polakiewiczowa z Centrum Sztuki Danubiana w Bratysławie. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Galerie dookoła świata: Praga, Tallin, Parnawa, Helisinki, Johannesburg

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2018 13:56
Jeśli w najbliższym czasie macie okazję, żeby zaplanować wycieczkę do Pragi, warto wybrać się do galerii Leica, gdzie aktualnie odbywa się wystawa pod tytułem "I Hereby Proclaim My Loyalty to the Republic".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Galerie dookoła świata: Lizbona, Porto, Praga, Waszyngton

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2018 14:51
- Naszą podróż po galeriach dookoła świata tym razem zaczynamy w... internecie - zapowiadała dziennikarka Czwórki Dominika Klimek. 
rozwiń zwiń