"Opowiem ci o zbrodni" - kryminały bez filtra wyobraźni

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2018 13:08
- W cyklu "Opowiem ci o zbrodni" opowiadam historię prawdziwą - to było prawdziwe morderstwo, prawdziwa krew, prawdziwe łzy i prawdziwi ludzie - mówi Katarzyna Puzyńska, pisarka. - Ludzie którzy żyją i przeżywaja tę historię do dziś - dodaje. 
Audio
  • Katarzyna Puzyńska i Mateusz Dziemski opowiadają o cyklu "Opowiem ci o zbrodni" (Stacja Kultura/Czwórka)
Katarzyna Puzyńska i Mateusz Dziemski
Katarzyna Puzyńska i Mateusz DziemskiFoto: Karina Terzoni/Czwórka

"Opowiem ci o zbrodni" to pierwszy projekt łączący książkę, dokument telewizyjny i serial audio. Opowiadania są oparte na faktach z policyjnych i sądowych akt. 

Katarzyna Puzuńska dostała zupełnie nowe dla siebie zadanie. Jak przyznaje na antenie Czwórki, wyzwaniem była też krótka forma opowiadania, a także zaprezentowanie się przed kamerą, bo "Opowiem ci o zbrodni" łączy opowieść pisaną, słuchowisko i formę telewizyjną. - To była zupełnie inna praca, gdy pisze o zbrodniach w Lipowie (miasteczko, w którym dzieją się akcje powieści Katarzyny Puzyńskiej - przyp.red.) to wszystko zależy ode mnie. Jeśli zaczynam książkę od prawdziwej zbrodni to ona gdzieś ulega zupełnej zmianie, przechodzi przez filtr mojej wyobraźni. Nie mam odpowiedzialności wobec nikogo - zdradza pisarka. - Tu jest inaczej. W moim odcinku "Opowiem ci o zbrodni" pojawia się narzeczony ofiary, dla którego sprawa jest do dziś bardzo ważna - dodaje.

Mateusz Dziemski ze Storytel podkreśla popularność kryminałów jako książek, która przekłada się również na popularność słuchowisk o tej tematyce. 

puzynska1200.jpg
Katarzyna Puzyńska: Lipowo to Pokrzydowo, już tego nie ukrywam

Obok Katarzyny Puzyńskiej w "Opowiem ci o zbrodni" zaangażowanych jest 7 innych pisarzy. Do tego grona dołączyli też aktorzy, którzy czytają opowiadania i ich głosy słyszymy w wersji do słuchania. 

Kto czyta opowieść Katarzyny Puzyńskiej? Jak dobrani zostali aktorzy do tego projektu? Gdzie i kiedy można czytać, słuchać i oglądać "Opowiem ci o zbrodni"? Jak pisarka radzi sobie w roli filmowego narratora?

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Michał Piwowarek

Goście: Katarzyna Puzyńska (pisarka), Mateusz Dziemski (Storytel, odpowiedzialny za warstwę audio projektu)

Data emisji: 24.10.2018

Godzina emisji: 11.09

pj/ac

Czytaj także

Kto zabił, czyli jak trzymać w napięciu do ostatniej strony?

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2018 14:00
- Pisząc swoje książki czuję się trochę jak iluzjonista. Energicznie macham jedną reką i wyczyniam nią cuda, a prawdziwie ważne rzeczy robię drugą. I na tym polega pisanie kryminałów - przekonuje Wojciech Chmielarz, autor m.in. "Farmy lalek" i "Cieni".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Dziewczynka z zapalniczką" i sadystyczny Andersen

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2018 12:00
- Przy pisaniu tej powieści powtórzyłem sobie opowieści Andersena - to szalenie nieprzyjemny gość do czytania. Mocno sadystyczny pisarz - mówi Mariusz Czubaj. - Zastanawiam się, jak można dzieciom czytać takie rzeczy, choć pięknie napisane - dodaje. 
rozwiń zwiń