Natalia Kuntić: "Porwanie na planecie Z" napisałam dla siebie

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2018 12:45
- Pomysł na tę ksiażkę miałam już w 2010 roku, gdy mieszkałam w Moskwie - wspomina Natalia Gawrońska-Kuntić. - Siedząc w knajpie, wkurzona na wszystkich facetów, wymyśliłam sobie postaci wątku romansowego - dodaje. 
Audio
  • Natalia Gawrońska Kuntić opowiada o książce "Porwanie na planecie Z" (Stacja Kultura/Czwórka)
Natalia Kuntić
Natalia KuntićFoto: Karina Terzoni/Czwórka

- Jeśli mowa o wątku politycznym, to jest to dużo bardziej smutna historia - wspomina gość Kasi Dydo. - Wtedy miał miejsce zamach w moskiewskim metrze, a mój przyjaciel spóźnił się dokładnie na ten pociąg, który wybuchł. Miało to na nas duży emocjonalny wpływ - dodaje.

Natalia Gawrońska-Kuntić jest doskonałą obserwatorką świata z dużym poczuciem humoru. Książki swej jednak nie pisała by zyskać poklask. - Nie miałam przekonania, że umiem pisać książkę, pisałam ja dla siebie - przyznaje w Czwórce. - Myślę, że tak artysta powinien do tego podchodzić, bo tylko w ten sposób wyraża siebie - dodaje. 

"Porwanie na planecie Z" opowiada o tym, jak trzynaście osób zostaje zakładnikami bezwzględnych terrorystów z innego plemienia. Wśród uwięzionych są politycy, celebryci, turyści i zwariowane studentki. Wydarzenia relacjonują cyniczni do bólu dziennikarze, według wskazówek ze strony rządowej. - To uniwersum oparte mniej więcej na naszym świecie realnym - mówi autorka. - Odpowiednikiem Planety Z może być Rosja, Planeta X to Europa Środkowa, niekoniecznie Polska, ale Czechy czy Białoruś - dodaje. 

A jakie są postaci wykreowane przez Natalię Gawrońską-Kuntić? Czy dotykają ich kompleksy i traumy? Czemu powieść nazywana jest książką dla osób pełnoletnich? Jaki efekt chciała uzyskać autorka? Co ta książka ma wspólnego z muzyką? I o czym będą mówiły dwa kolejne tomy zaplanowanej trylogii? O tym m.in. w rozmowie ze "Stacji Kultura". 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Natalia Gawrońska-Kuntić (autorka książki "Porwanie na planecie Z", autorka bloga "Kawa i awangarda")

Data emisji: 29.10.2018

Godzina emisji: 11.16

pj/ac

Czytaj także

"Azyl" Diane Ackerman. Historia Antoniny Żabińskiej

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2017 16:22
- "Azyl" to historia Antoniny i Jana Żabińskich, szefów warszawskiego zoo w okresie wojennym, którzy dając schronienie żydowskim uciekinierom z getta, uratowali wiele ludzkich istnień - opowiadała Kinga Michalska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Przeklęty seans". Zagubisz się między prawdą a fikcją

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2018 15:39
To mroczna, pełna zagadek, wielowątkowa opowieść kryminalna o kinie i zbrodni. - Książka Jonathana Skaritona "Przeklęty seans" jest świetnie prowadzona, a autor stara się zmylić czytelnika dużo bardziej niż ma to miejsce w tradycyjnych kryminałach - mówi Kinga Michalska.
rozwiń zwiń