"Dzieci sekty". Manipulacja, tyrania - to wydarzyło się naprawdę

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2018 16:25
Powieść szwedzkiej pisarki Mariette Lindstein "Dzieci sekty” to trzecia część cyklu "Sekta ViaTerra". - Fakt, że to historia inspirowana prawdziwymi wydarzeniami, jest najbardziej przerażający - mówi Kinga Michalska w Czwórce.
Audio
  • Kinga Michalska poleca książkę "Dzieci sekty" Mariette Lindstein (Stacja Kultura/Czwórka)
Okładka książki Dzieci sekty
Okładka książki "Dzieci sekty"Foto: mat. pras.

pokój służącej 1200.jpg
"Pokój służącej" Fiony Mitchell. "To mocny kawał literatury"

- Gdy autorkę tej książki zwerbowano do sekty, była dziewiętnastolatką. To, co miało być kursem językowym, okazało się odłamem popularnej w USA sekty scjentologów. Mariette Lindstein spędziła tam 25 lat, pnąc się po szczeblach wewnętrznej kariery. Dopiero, gdy udało jej się uciec, napisała pierwszą książkę - tłumaczyła rozmówczyni Kasi Dydo.  

Losy głównej bohaterki "Dzieci sekty", Sofii, wzorowane są na historii życia autorki. Po ucieczce z sekty prowadzi ona schronisko dla młodych ludzi, którym również się to udało. Jednak los ponownie skrzyżuje jej losy z psychopatycznym przywódcą sekty Franzem Oswaldem, a co gorsza, w okrutną i manipulacyjną grę zostają wplątane ich dzieci: córka Sofii i synowie Franza.

Jak naprawdę wygląda życie ludzi, którzy po wielu latach odzyskują wolność po pobycie w sekcie i czy łatwo jest przyznać samemu przed sobą, że przez ten czas żyło się w kłamstwie? W jaki sposób Mariette Linstein udało się uciec scjentologom i z jakimi problemami musiała się borykać? Jak wygląda życie dzieci, które urodziły się w sekcie i nie znają innego świata? O tym, a także, dlaczego jeszcze warto sięgnąć po książkę "Dzieci sekty", w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki. 

Z tej książki warto wyciągnąć lekcję. Mariette Lindstein obala mit, że do sekty trafiają wyłącznie ludzie, którzy mają kłopoty ze sobą. Po prostu, wchodząc do takiej organizacji nie zastanawiasz się nad tym, że robisz coś złego Kinga Michalska

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Kinga Michalska

Data emisji: 2.10.2018

Godzina emisji: 11.43

kd

Czytaj także

"Azyl" Diane Ackerman. Historia Antoniny Żabińskiej

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2017 16:22
- "Azyl" to historia Antoniny i Jana Żabińskich, szefów warszawskiego zoo w okresie wojennym, którzy dając schronienie żydowskim uciekinierom z getta, uratowali wiele ludzkich istnień - opowiadała Kinga Michalska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kinga Michalska poleca: Madeline Miller "Kirke"

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2018 18:08
- W domu boga Heliosa, jednego z najsilniejszych na Olimpie, rodzi się córka, która nie ma żadnych mocy, ani talentów. Jest wyśmiewana i stoi na uboczu wielkich wydarzeń. W pewnym momencie odkrywa u siebie czarodziejską moc "przemiany" - opowiada Kinga Michalska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Torfowisko". Szwedzki kryminał z rodzinną tajemnicą w tle

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2018 17:32
- To nie jest typowa historia kryminalna. Tu nie ma styranego życiem detektywa z problemem alkoholowym, jest za to młoda dziewczyna, rodzinna trauma i zbrodnia w osnutej mgłą mrocznej, zimnej krainie, czyli na torfowisku - mówiła o książce Susanne Jansson Kinga Michalska.
rozwiń zwiń