Galerie dookoła świata: Andy Warhol w Sztokholmie i nowe spojrzenie na chorwacki design

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2018 13:27
Na początek zaglądamy do Zagrzebia, gdzie w Muzej Mimara możemy oglądać prace bośniackiego fotografa Zorana Filipovića.
Audio
  • Bośniacki fotograf Vogue’a opowiada o historii Czech, trendy szwedzkiej i chorwackiej i amerykańskiej sztuce współczesnej (Stacja kultura/Czwórka)
Wystawa prac Andyego Warhola w Whitney Museum of American Art w Nowym Jorku
Wystawa prac Andy'ego Warhola w Whitney Museum of American Art w Nowym JorkuFoto: PAP/JUSTIN LANE

mars rakieta kosmos 1200.jpg
Futurystyczne podróże, transmutacja i gęsia skórka. Co nowego w świecie seriali?

Filipović to urodzony w Bośni i Hercegowinie artysta fotograf i pisarz, którego zdjęcia można było zobaczyć w największych magazynach - Die Welt, Live, Vogue. Był członkiem Magnum Photos - najbardziej prestiżowej, nowojorskiej agencji fotograficznej. Jego najnowsza wystawa nosi tytuł "Od Theresienstadt do Teresina", portretuje historię zbudowanej w pod koniec XVIII w. czeskiej twierdzy.

- Była więzieniem, w którym przetrzymywany był Gavriło Princip, od którego zamachu rozpoczęła się I wojna światowa, później na jej terenie znajdował się obóz koncentracyjny. Filipović postanowił o niej opowiedzieć - mówiła dziennikarka. 

Warhol pochodził z Ameryki, reprezentującej kapitalistyczne społeczeństwo, ale nawet lewicowi aktywiści przyjmowali go ciepło. Wystawa to spojrzenie na przekrój jego prac w szerszym kontekście John Perter Nilsson

Pozostając w Chorwacji zaglądamy na wystawę nowego chorwackiego designu. Opowiedzieliśmy też o pierwszej od 1968 roku indywidualnej wystawie prac Andy'ego Warhola w Sztokholmie i nowych trendach w szwedzkiej i amerykańskiej sztuce współczesnej. Zapraszamy do wysłuchania nagrania. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał: Dominika Klimek

Gość: John Perter Nilsson (kurator wystawy prac Andy'ego Warhola w Moderna Musset)

Data emisji: 21.11.2018

Godzina emisji: 10.17

ac