Galerie dookoła świata: Helen Levitt i Ed Ruscha na wystawach w Wiedniu

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2019 16:59
Nazywana jest najmniej znaną z najważniejszych postaci w historii amerykańskiej fotografii XX wieku. Porównywana z Henrim Cartierem-Bressonem czy Walkerem Evansem, przez niemal 70 lat tworzyła zdjęcia, które stały się niezwykle wyrazistą dokumentacją przekroju społecznego Nowego Jorku.
Audio
  • Helen Levitt, Ed Ruscha, Nico Pirosmani na wystawach w Wiedniu, futuryzm Kaarela Kurismyy w Talinie. Poleca Dominika Klimek (Stacja kultura/Czwórka)
Wystawa prac amerykańskiej fotografki Helen Levitt w Museo de Colecciones ICO w Madrycie
Wystawa prac amerykańskiej fotografki Helen Levitt w Museo de Colecciones ICO w MadrycieFoto: PAP/FERNANDO ALVARADO

- Helen Levitt była pionierką fotografii ulicznej, kronikarką Nowego Jorku i życia, które się w nim toczyło. W centrum jej uwagi znajdowali się głównie mieszkańcy ubogich dzielnic, takich jak Lower East Side, Bronx i Harlem - mówiła Fiona Sarah Schmidt, rzecznik prasowy Muzeum Albertina. - W swoich pracach portretowała sceny z życia codziennego, skupiała się na detalach, które dziś uświadamiają nam, że kiedyś, aby poznać drugiego człowieka, wystarczyło wyjść na ulicę.

Zaproszenie na retrospektywę zdjęć Helen Levitt w Muzeum Albertina:

Oprócz fotografii Helen Levitt w Wiedniu zobaczymy też prace Eda Ruschy. Wystawę można oglądać do 20 stycznia w wiedeńskim Muzeum Secesji.  - Jego twórczość w krytyczny sposób komentuje rodzinne Stany Zjednoczone. - W bardzo ironiczny sposób komentuje zwłaszcza Hollywood i nierówności społeczne - mówiła dziennikarka Czwórki. 

Ile kilometrów pokonuje w swojej pracy artysta zajmujący się fotografią uliczną? Dlaczego warto zajrzeć na wystawę gruzińskiego malarza Nico Pirosmaniego, którego prace znajdziemy w Muzeum Albertina? Jak wyglądały lata 90. w Estonii i czy można opisać je za pomocą sztuki? Co znajdziemy w podcastach na stronie Tate Gallery? Więcej na ten temat w nagraniu audycji. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał: Dominika Klimek

Gość: Fiona Sarah Schmidt (rzecznik prasowy Muzeum Albertina w Wiedniu)

Data emisji: 16.01.2018

Godzina emisji: 10.32

ac/kd

Czytaj także

Lekcja mody Diora i motywy animalistyczne w kulturze

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2018 16:35
- Zaczynamy od podróży do Denver, gdzie przyglądamy się wystawie "Zwierzęta w sztuce", a te, występują tam pod wieloma postaciami - mówiła dziennikarka Czwórki Dominika Klimek. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Galerie dookoła świata: Londyn, Lizbona, Bratysława

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2018 18:46
- W Muzeum Coleçao Berardo zobaczymy wystawę, która łączy dwa zupełnie różne kraje Chiny i Portugalię - zapowiadała dziennikarka Czwórki Dominika Klimek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Historia designu. Ile o przywódcy mówi krzesło, na którym siedzi?

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2019 13:41
W muzeum Vitra Design Museum otwarto wystawę poświęconą sztuce użytkowej. Opowiada ona równoległą historię przemian w dziedzinach polityki i designu, które - jak udowadniają kuratorzy "Sits of power" - przez dekady nieustannie się przenikały. 
rozwiń zwiń