Historia designu. Ile o przywódcy mówi krzesło, na którym siedzi?

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2019 13:41
W muzeum Vitra Design Museum otwarto wystawę poświęconą sztuce użytkowej. Opowiada ona równoległą historię przemian w dziedzinach polityki i designu, które - jak udowadniają kuratorzy "Sits of power" - przez dekady nieustannie się przenikały. 
Audio
  • Meblarski design zmieniający bieg historii i trendy w projektowaniu biżuterii. Kiedy zamieniliśmy brylanty na plastik? (Stacja kultura/Czwórka)
Fotel 366 - sztuka użytkowa
Fotel 366 - sztuka użytkowaFoto: shutterstock/Photographee.eu

- Interesuje nas to, w jaki sposób krzesło wyraża władzę. Jednym z eksponatów, jaki możemy zobaczyć na wystawie, jest krzesło wykonane przez Hansa Wegnera. Stało się popularne, kiedy prezydent Stanów Zjednoczonych John Kennedy siedział na nim w trakcie historycznej telewizyjnej debaty z  Richardem Nixonem w 1960 roku. Krzesło wyglądało mało luksusowo jak przedmiot codziennego użytku. Miało podkreślić, że Kennedy to prezydent wszystkich ludzi - mówił Jochen Eisenbrand, kurator wystawy "Seats of power" w muzeum Vitra Design Museum

W ramach wystawy będziemy mieli okazję zobaczyć m.in. tron papieski zaprojektowany dla Jana Pawła II, modele krzeseł znajdujących się w kwaterze głównej ONZ w Nowym Jorku, a także krzesła z kultowych produkcji filmowych - to, na którym zasiadał Roger Moore w jednym z epizodów z serii o Jamesie Bondzie ("Szpieg, który mnie kochał") oraz z pokładu statku USS Enterprise (Star Trek).

Rozmówca Dominiki Klimek opowiadał również o projektach Victora Papanka - jednego z najbardziej rozpoznawalnych twórców XX wieku, autora książki "Dizajn dla realnego świata". W audycji mówiliśmy także dwóch wystawach prezentowanych w Muzeum MoMA - retrospektywie prac amerykańskiego malarza Charlesa White'a oraz poświęconej jugosłowiańskim utopijnym projektom architektonicznym "Toward a Concrete Utopia: Architecture in Yugoslavia, 1948–1980". Zajrzeliśmy także do The Art Gallery of Western Australia w Perth. Jakie wystawy warto tam odwiedzić? Więcej na ten temat w nagraniu.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Jochen Eisenbrand (kurator wystawy "Seats of power" w muzeum Vitra Design Museum)

Materiał: Dominika Klimek

Data emisji: 9.01.2019

Godzina emisji: 10.15

ac/pj

Czytaj także

Galerie dookoła świata: Lizbona, Porto, Praga, Waszyngton

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2018 14:51
- Naszą podróż po galeriach dookoła świata tym razem zaczynamy w... internecie - zapowiadała dziennikarka Czwórki Dominika Klimek. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Galerie dookoła świata: Andy Warhol w Sztokholmie i nowe spojrzenie na chorwacki design

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2018 13:27
Na początek zaglądamy do Zagrzebia, gdzie w Muzej Mimara możemy oglądać prace bośniackiego fotografa Zorana Filipovića.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lekcja mody Diora i motywy animalistyczne w kulturze

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2018 16:35
- Zaczynamy od podróży do Denver, gdzie przyglądamy się wystawie "Zwierzęta w sztuce", a te, występują tam pod wieloma postaciami - mówiła dziennikarka Czwórki Dominika Klimek. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Galerie dookoła świata: Londyn, Lizbona, Bratysława

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2018 18:46
- W Muzeum Coleçao Berardo zobaczymy wystawę, która łączy dwa zupełnie różne kraje Chiny i Portugalię - zapowiadała dziennikarka Czwórki Dominika Klimek.
rozwiń zwiń