X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Historia designu. Ile o przywódcy mówi krzesło, na którym siedzi?

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2019 13:41
W muzeum Vitra Design Museum otwarto wystawę poświęconą sztuce użytkowej. Opowiada ona równoległą historię przemian w dziedzinach polityki i designu, które - jak udowadniają kuratorzy "Sits of power" - przez dekady nieustannie się przenikały. 
Audio
  • Meblarski design zmieniający bieg historii i trendy w projektowaniu biżuterii. Kiedy zamieniliśmy brylanty na plastik? (Stacja kultura/Czwórka)
Fotel 366 - sztuka użytkowa
Fotel 366 - sztuka użytkowaFoto: shutterstock/Photographee.eu

- Interesuje nas to, w jaki sposób krzesło wyraża władzę. Jednym z eksponatów, jaki możemy zobaczyć na wystawie, jest krzesło wykonane przez Hansa Wegnera. Stało się popularne, kiedy prezydent Stanów Zjednoczonych John Kennedy siedział na nim w trakcie historycznej telewizyjnej debaty z  Richardem Nixonem w 1960 roku. Krzesło wyglądało mało luksusowo jak przedmiot codziennego użytku. Miało podkreślić, że Kennedy to prezydent wszystkich ludzi - mówił Jochen Eisenbrand, kurator wystawy "Seats of power" w muzeum Vitra Design Museum

W ramach wystawy będziemy mieli okazję zobaczyć m.in. tron papieski zaprojektowany dla Jana Pawła II, modele krzeseł znajdujących się w kwaterze głównej ONZ w Nowym Jorku, a także krzesła z kultowych produkcji filmowych - to, na którym zasiadał Roger Moore w jednym z epizodów z serii o Jamesie Bondzie ("Szpieg, który mnie kochał") oraz z pokładu statku USS Enterprise (Star Trek).

Rozmówca Dominiki Klimek opowiadał również o projektach Victora Papanka - jednego z najbardziej rozpoznawalnych twórców XX wieku, autora książki "Dizajn dla realnego świata". W audycji mówiliśmy także dwóch wystawach prezentowanych w Muzeum MoMA - retrospektywie prac amerykańskiego malarza Charlesa White'a oraz poświęconej jugosłowiańskim utopijnym projektom architektonicznym "Toward a Concrete Utopia: Architecture in Yugoslavia, 1948–1980". Zajrzeliśmy także do The Art Gallery of Western Australia w Perth. Jakie wystawy warto tam odwiedzić? Więcej na ten temat w nagraniu.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Jochen Eisenbrand (kurator wystawy "Seats of power" w muzeum Vitra Design Museum)

Materiał: Dominika Klimek

Data emisji: 9.01.2019

Godzina emisji: 10.15

ac/pj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Galerie dookoła świata: Lizbona, Porto, Praga, Waszyngton

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2018 14:51
- Naszą podróż po galeriach dookoła świata tym razem zaczynamy w... internecie - zapowiadała dziennikarka Czwórki Dominika Klimek. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Galerie dookoła świata: Andy Warhol w Sztokholmie i nowe spojrzenie na chorwacki design

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2018 13:27
Na początek zaglądamy do Zagrzebia, gdzie w Muzej Mimara możemy oglądać prace bośniackiego fotografa Zorana Filipovića.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lekcja mody Diora i motywy animalistyczne w kulturze

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2018 16:35
- Zaczynamy od podróży do Denver, gdzie przyglądamy się wystawie "Zwierzęta w sztuce", a te, występują tam pod wieloma postaciami - mówiła dziennikarka Czwórki Dominika Klimek. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Galerie dookoła świata: Londyn, Lizbona, Bratysława

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2018 18:46
- W Muzeum Coleçao Berardo zobaczymy wystawę, która łączy dwa zupełnie różne kraje Chiny i Portugalię - zapowiadała dziennikarka Czwórki Dominika Klimek.
rozwiń zwiń